Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Industrivej 59, 9600 Aars · Ikke-finansielle holdingselskaber
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,5 | 2,1 | -6,9 | -8,4 | 1,3 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 32,8 % | 42 % | 50,4 % | 415,1 % | 0,1 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | >999 % | 682,3 % | 169 % | >999 % | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 88 % | 88,2 % | 78,4 % | 85,5 % | 84,1 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 37,3 % | 47,6 % | 64,3 % | 485,3 % | 0,2 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 1.391.000 kr. | 1.705.000 kr. | -6.529.000 kr. | -16.819.000 kr. | 3.058.000 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 88 % | 88,2 % | 78,4 % | 85,5 % | 84,1 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 12 % | 11,8 % | 21,6 % | 14,5 % | 15,9 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 0 % | — | 12,6 % | 151,9 % | 137,7 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 1.691.000 kr. i 2021 til 3.438.000 kr. i 2025 (+103 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.691 | 1.705 | -6.529 | -16.211 | 3.438 | +121 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 300.000 kr. i 2021 til 380.000 kr. i 2025 (+27 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 300 | 0 | – | 608 | 380 | −38 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 539.000 kr. i 2021 til 804.000 kr. i 2025 (+49 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 539 | 878 | -7.479 | -18.130 | 804 | +104 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 30.313.000 kr. i 2021 til 1.887.000 kr. i 2025 (−94 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 30.313 | 46.287 | 99.464 | 474.083 | 1.887 | −100 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 30.218.000 kr. i 2021 til 134.000 kr. i 2025 (−100 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 30.218 | 46.238 | 99.196 | 474.419 | 134 | −100 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 16.579 | 18.795 | 30.172 | 51.383 | 49.129 | −4 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 36.429 | 65.513 | 119.098 | 14.060 | 14.315 | +2 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 53.008 | 84.308 | 149.270 | 65.443 | 63.444 | −3 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 0 kr. i 2021 til 1.865.000 kr. i 2025. Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 0 | – | 3.525 | 3.564 | 1.865 | −48 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 39.047 | 25.845 | 47.447 | 48.836 | 29.135 | −40 % | |
| Aktiver i alt | 92.055 | 110.153 | 196.717 | 114.279 | 92.579 | −19 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 81.048.000 kr. i 2021 til 77.884.000 kr. i 2025 (−4 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 81.048 | 97.175 | 154.246 | 97.750 | 77.884 | −20 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 9.099.000 kr. i 2021 til 11.843.000 kr. i 2025 (+30 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 9.099 | 8.508 | 13.441 | 12.651 | 11.843 | −6 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 1.046.000 kr. i 2021 til 1.354.000 kr. i 2025 (+29 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.046 | 3.788 | 28.080 | 2.346 | 1.354 | −42 % | |
| Passiver i alt | 92.055 | 110.153 | 196.717 | 114.279 | 92.579 | −19 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 0 kr. i 2021 til 1 kr. i 2025. Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 0 | 0 | – | 1 | 1 | 0 % | |
15 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Aars — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Vesthimmerlands