Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Hejrevej 43, 2400 København NV · Andre overnatningsfaciliteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | — | — | 7,1 % | 7,8 % | 6,4 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | — | — | 249,9 % | 188 % | 130,5 % | God | |
| Soliditetsgrad | — | — | 50,7 % | 53,1 % | 60,3 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | — | 14 % | 14,6 % | 10,5 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | — | — | 50,7 % | 53,1 % | 60,3 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | — | 49,3 % | 46,9 % | 39,7 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | 137 % | 74 % | 28,5 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 1.674.565 kr. i 2021 til 3.282.489 kr. i 2025 (+96 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.675 | 3.364 | 3.334 | 3.681 | 3.282 | −11 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 1.098.454 kr. i 2021 til 2.109.732 kr. i 2025 (+92 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.098 | 1.894 | 2.082 | 2.185 | 2.110 | −3 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 572.077 kr. i 2021 til 1.172.757 kr. i 2025 (+105 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 572 | 1.470 | 1.253 | 1.496 | 1.173 | −22 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 742.193 kr. i 2021 til 1.255.924 kr. i 2025 (+69 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 742 | 1.460 | 1.270 | 1.555 | 1.256 | −19 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 633.940 kr. i 2021 til 979.620 kr. i 2025 (+55 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 634 | 1.137 | 991 | 1.213 | 980 | −19 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 0 | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 11.348 | 12.171 | 10.465 | 11.369 | 13.948 | +23 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 11.348 | 12.171 | 10.465 | 11.369 | 13.948 | +23 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 4.519.500 kr. i 2021 til 320.391 kr. i 2025 (−93 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 4.520 | 1.117 | 1.939 | 1.683 | 320 | −81 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 4.811 | 1.538 | 3.536 | 4.273 | 1.466 | −66 % | |
| Aktiver i alt | 16.159 | 13.709 | 14.001 | 15.641 | 15.413 | −1 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 5.972.161 kr. i 2021 til 9.292.900 kr. i 2025 (+56 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 5.972 | 7.109 | 7.100 | 8.313 | 9.293 | +12 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 5.494.943 kr. i 2021 til 4.997.075 kr. i 2025 (−9 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 5.495 | 5.522 | 5.486 | 5.055 | 4.997 | −1 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 4.691.834 kr. i 2021 til 1.123.346 kr. i 2025 (−76 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 4.692 | 1.078 | 1.415 | 2.273 | 1.123 | −51 % | |
| Passiver i alt | 16.159 | 13.709 | 14.001 | 15.641 | 15.413 | −1 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 2 kr. i 2021 til 3 kr. i 2025 (+50 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2 | 2 | 3 | 3 | 3 | 0 % | |
13 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i København NV — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i København