Moderat
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Torvegade 8, 8900 Randers C · Detailhandel med sports- og fritidsudstyr
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | 1,1 | 1,1 | 1,1 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | — | 1,9 % | 2,3 % | 0,1 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | — | — | 113,7 % | 150,5 % | 135 % | God | |
| Soliditetsgrad | — | — | 8,7 % | 10,1 % | 8,5 % | Svag | |
| Egenkapitalens forrentning | — | — | 22,4 % | 22,5 % | 0,8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | 154.072 kr. | 175.587 kr. | 141.211 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | — | 8,7 % | 10,1 % | 8,5 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | — | 91,3 % | 89,9 % | 91,5 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | 4,4 % | 8,7 % | 2,2 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 1.590.873 kr. i 2021 til 1.318.286 kr. i 2025 (−17 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.591 | 1.591 | 1.294 | 1.360 | 1.318 | −3 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 1.410.889 kr. i 2021 til 1.177.075 kr. i 2025 (−17 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.411 | 1.411 | 1.140 | 1.185 | 1.177 | −1 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 179.985 kr. i 2022 til 134.961 kr. i 2025 (−25 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | – | 180 | 148 | 169 | 135 | −20 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 232.164 kr. i 2021 til 3.264 kr. i 2025 (−99 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 232 | 232 | 45 | 62 | 3 | −95 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 180.481 kr. i 2021 til 1.570 kr. i 2025 (−99 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 180 | 180 | 33 | 43 | 2 | −96 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | 0 | 38 | 31 | 25 | −20 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 248 | 248 | 98 | 98 | 100 | +2 % | |
| Anlægsaktiver i alt | – | 248 | 135 | 129 | 125 | −3 % | |
| Varebeholdninger | – | 1.303 | 1.441 | 1.576 | 1.839 | +17 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 17.221 kr. i 2021 til 33.773 kr. i 2025 (+96 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 17 | 17 | 60 | 101 | 34 | −66 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | – | 1.379 | 1.551 | 1.747 | 2.104 | +20 % | |
| Aktiver i alt | 1.627 | 1.627 | 1.686 | 1.876 | 2.228 | +19 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 220.481 kr. i 2021 til 190.505 kr. i 2025 (−14 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 220 | 220 | 146 | 189 | 191 | +1 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 237.148 kr. i 2022 til 479.942 kr. i 2025 (+102 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | – | 237 | 176 | 526 | 480 | −9 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 1.169.320 kr. i 2022 til 1.558.041 kr. i 2025 (+33 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | – | 1.169 | 1.364 | 1.161 | 1.558 | +34 % | |
| Passiver i alt | 1.627 | 1.627 | 1.686 | 1.876 | 2.228 | +19 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 0 kr. i 2021 til 3 kr. i 2025. Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 0 | 0 | 3 | 3 | 3 | 0 % | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Randers C — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Randers