Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Lundsmarken 9, 5792 Årslev · Ikke-finansielle holdingselskaber
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,1 | 5,1 | -13,4 | 3,5 | 2,6 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 7 % | 9,6 % | -2,8 % | 17,2 % | 7,4 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 30,1 % | 13,1 % | 15,7 % | 15,5 % | 82 % | Svag | |
| Soliditetsgrad | 71,1 % | 53,9 % | 31,3 % | 45,6 % | 50 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 9,9 % | 17,8 % | -9 % | 37,6 % | 14,8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 22.819 kr. | 106.473 kr. | -264.716 kr. | 254.302 kr. | 187.984 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 71,1 % | 53,9 % | 31,3 % | 45,6 % | 50 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 28,9 % | 46,1 % | 68,7 % | 54,4 % | 50 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 29,2 % | 0 % | 3,1 % | 2,9 % | 6,1 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 22.819 kr. i 2022 til 187.984 kr. i 2026 (+724 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 23 | 106 | -265 | 254 | 188 | −26 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 1.775 kr. i 2022 til 114.850 kr. i 2026 (+6370 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2 | 85 | -285 | 182 | 115 | −37 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 154.432 kr. i 2022 til 451.543 kr. i 2026 (+192 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 154 | 360 | -202 | 1.067 | 452 | −58 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 157.160 kr. i 2022 til 459.522 kr. i 2026 (+192 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 157 | 344 | -160 | 1.071 | 460 | −57 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 1.075 | 2.057 | 3.951 | 3.940 | 3.898 | −1 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 1.064 | 1.354 | 1.107 | 2.199 | 1.948 | −11 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 2.140 | 3.411 | 5.057 | 6.139 | 5.846 | −5 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 94.311 kr. i 2022 til 27.072 kr. i 2026 (−71 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 94 | 0 | 122 | 19 | 27 | +46 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 97 | 182 | 609 | 99 | 366 | +271 % | |
| Aktiver i alt | 2.237 | 3.593 | 5.666 | 6.238 | 6.212 | −0 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 1.591.113 kr. i 2022 til 3.105.901 kr. i 2026 (+95 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.591 | 1.935 | 1.775 | 2.846 | 3.106 | +9 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 277.656 kr. i 2022 til 2.623.768 kr. i 2026 (+845 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 278 | 218 | 0 | 2.728 | 2.624 | −4 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 323.265 kr. i 2022 til 446.877 kr. i 2026 (+38 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 323 | 1.391 | 3.872 | 636 | 447 | −30 % | |
| Passiver i alt | 2.237 | 3.593 | 5.666 | 6.238 | 6.212 | −0 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
6 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Årslev — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Faaborg-Midtfyn