Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Bybakken 16, 7730 Hanstholm · Anden udlejning af boliger
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 11,8 | 10,8 | 9,8 | 8,9 | 10,9 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 11,7 % | 10,5 % | 8,1 % | 8 % | 11,6 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | 239,8 % | 222,6 % | 168,9 % | 179,3 % | 129,2 % | God | |
| Soliditetsgrad | 43,2 % | 44 % | 41,7 % | 44 % | 42,2 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 27,1 % | 24 % | 19,5 % | 18,1 % | 27,5 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 433.720 kr. | 396.516 kr. | 362.511 kr. | 327.028 kr. | 401.432 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 43,2 % | 44 % | 41,7 % | 44 % | 42,2 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 56,8 % | 56 % | 58,3 % | 56 % | 57,8 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 221,7 % | 206,6 % | 152,4 % | 165 % | 112 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 433.720 kr. i 2021 til 401.432 kr. i 2025 (−7 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 434 | 397 | 363 | 327 | 401 | +23 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 396.895 kr. i 2021 til 364.607 kr. i 2025 (−8 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 397 | 360 | 326 | 290 | 365 | +26 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 364.721 kr. i 2021 til 315.414 kr. i 2025 (−14 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 365 | 325 | 255 | 220 | 315 | +44 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 272.783 kr. i 2021 til 238.106 kr. i 2025 (−13 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 273 | 245 | 191 | 163 | 238 | +46 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 1.808 | 1.772 | 1.735 | 1.698 | 1.661 | −2 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 1.808 | 1.772 | 1.735 | 1.698 | 1.661 | −2 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 483.613 kr. i 2021 til 340.433 kr. i 2025 (−30 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 484 | 516 | 553 | 316 | 340 | +8 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 523 | 556 | 613 | 343 | 392 | +14 % | |
| Aktiver i alt | 2.332 | 2.328 | 2.347 | 2.041 | 2.054 | +1 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 1.006.678 kr. i 2021 til 865.889 kr. i 2025 (−14 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.007 | 1.023 | 979 | 898 | 866 | −4 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 1.106.667 kr. i 2021 til 883.881 kr. i 2025 (−20 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.107 | 1.055 | 1.006 | 952 | 884 | −7 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 218.176 kr. i 2021 til 303.848 kr. i 2025 (+39 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 218 | 250 | 363 | 191 | 304 | +59 % | |
| Passiver i alt | 2.332 | 2.328 | 2.347 | 2.041 | 2.054 | +1 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | 0 | – | |
3 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Hanstholm — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Thisted