Moderat
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Gåsblokvej 5, 6240 Løgumkloster · Støtteaktiviteter i forbindelse med planteavl
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,5 | 1,5 | 1,4 | 1,2 | 1,4 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 7,5 % | 8,1 % | 4,9 % | 2,1 % | 4,9 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 48,1 % | 27,6 % | 11,4 % | 17,6 % | 36,2 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 21,1 % | 23,6 % | 27,4 % | 29,1 % | 22,7 % | Tilfredsstillende | |
| Egenkapitalens forrentning | 35,6 % | 34,1 % | 18 % | 7,3 % | 21,8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 5.070.916 kr. | 6.142.068 kr. | 5.608.760 kr. | 6.324.283 kr. | 8.480.167 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 21,1 % | 23,6 % | 27,4 % | 29,1 % | 22,7 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 78,9 % | 76,4 % | 72,6 % | 70,9 % | 77,3 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 27,8 % | 0,2 % | 3,2 % | 2 % | 0 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 7.550.658 kr. i 2021 til 12.911.501 kr. i 2025 (+71 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 7.551 | 9.576 | 9.002 | 9.933 | 12.912 | +30 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 2.479.742 kr. i 2021 til 4.343.326 kr. i 2025 (+75 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.480 | 3.434 | 3.393 | 3.587 | 4.343 | +21 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 2.504.126 kr. i 2021 til 3.702.063 kr. i 2025 (+48 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.504 | 3.060 | 2.790 | 1.881 | 3.702 | +97 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 2.066.070 kr. i 2021 til 2.732.228 kr. i 2025 (+32 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.066 | 2.541 | 1.780 | 785 | 2.732 | +248 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 1.637.070 kr. i 2021 til 2.123.590 kr. i 2025 (+30 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.637 | 2.163 | 1.390 | 610 | 2.124 | +248 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 19.885 | 25.160 | 27.657 | 27.786 | 39.091 | +41 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | 23 | 23 | 0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 19.885 | 25.160 | 27.657 | 27.810 | 39.114 | +41 % | |
| Varebeholdninger | 0 | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 1.107.182 kr. i 2021 til 0 kr. i 2025 (−100 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.107 | 14 | 165 | 95 | 0 | −100 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.913 | 1.698 | 597 | 847 | 3.794 | +348 % | |
| Aktiver i alt | 21.798 | 26.859 | 28.254 | 28.656 | 42.908 | +50 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 4.596.650 kr. i 2021 til 9.723.583 kr. i 2025 (+112 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 4.597 | 6.351 | 7.740 | 8.350 | 9.724 | +16 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 12.397.141 kr. i 2021 til 20.342.293 kr. i 2025 (+64 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 12.397 | 13.167 | 13.705 | 13.740 | 20.342 | +48 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 3.975.768 kr. i 2021 til 10.466.392 kr. i 2025 (+163 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 3.976 | 6.142 | 5.221 | 4.798 | 10.466 | +118 % | |
| Passiver i alt | 21.798 | 26.859 | 28.254 | 28.656 | 42.908 | +50 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 6 kr. i 2021 til 9 kr. i 2025 (+50 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 6 | 7 | 7 | 8 | 9 | +13 % | |
3 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Løgumkloster — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Tønder