Acceptabel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Fogedvænget 56, 8722 Hedensted · Udlejning af erhvervsejendomme
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | -0,2 | 7,4 | 5,9 | 8,6 | 5,5 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 5,4 % | 0,4 % | 8,5 % | -15,7 % | 4,4 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 14,7 % | 26,7 % | 29,7 % | 106,7 % | 82,8 % | Svag | |
| Soliditetsgrad | 34,5 % | 35,7 % | 41,8 % | 24,4 % | 29,9 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | 15,8 % | 1,1 % | 20,4 % | -64,5 % | 14,6 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | -5.367 kr. | 240.976 kr. | 190.800 kr. | 279.999 kr. | 178.556 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 34,5 % | 35,7 % | 41,8 % | 24,4 % | 29,9 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 65,5 % | 64,3 % | 58,2 % | 75,6 % | 70,1 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 8,2 % | 6,4 % | 9,5 % | 6,3 % | 1,4 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra -5.367 kr. i 2021 til 178.556 kr. i 2025 (+3427 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -5 | 241 | 191 | 280 | 179 | −36 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra -37.927 kr. i 2021 til 145.996 kr. i 2025 (+485 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -38 | 208 | 158 | 247 | 146 | −41 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 114.500 kr. i 2021 til 131.422 kr. i 2025 (+15 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 115 | 37 | 255 | -395 | 131 | +133 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 136.804 kr. i 2021 til 114.667 kr. i 2025 (−16 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 137 | 10 | 224 | -432 | 115 | +127 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 1.463 | 1.430 | 1.397 | 1.365 | 1.332 | −2 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 958 | 847 | 1.027 | 451 | 509 | +13 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 2.420 | 2.277 | 2.425 | 1.816 | 1.841 | +1 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 51.478 kr. i 2021 til 13.173 kr. i 2025 (−74 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 51 | 43 | 68 | 55 | 13 | −76 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 92 | 179 | 211 | 925 | 779 | −16 % | |
| Aktiver i alt | 2.512 | 2.456 | 2.636 | 2.741 | 2.620 | −4 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 866.974 kr. i 2021 til 784.239 kr. i 2025 (−10 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 867 | 877 | 1.101 | 670 | 784 | +17 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 986.520 kr. i 2021 til 831.807 kr. i 2025 (−16 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 987 | 848 | 755 | 1.147 | 832 | −27 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 625.557 kr. i 2021 til 940.458 kr. i 2025 (+50 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 626 | 671 | 712 | 867 | 940 | +8 % | |
| Passiver i alt | 2.512 | 2.456 | 2.636 | 2.741 | 2.620 | −4 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | – | – | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Hedensted — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Hedensted