Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Unsbjergvej 8, 5220 Odense SØ · Udlejning af erhvervsejendomme
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | 4 | 4,1 | 4,2 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | — | 6 % | 6,1 % | 7,3 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | — | — | 136,8 % | 270,3 % | 133,4 % | God | |
| Soliditetsgrad | — | — | 76 % | 79,3 % | 76,4 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | — | 7,9 % | 7,7 % | 9,5 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | 224.127 kr. | 229.734 kr. | 235.396 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | — | 76 % | 79,3 % | 76,4 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | — | 24 % | 20,7 % | 23,6 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | 136,8 % | 16,2 % | 6,2 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 208.754 kr. i 2021 til 235.396 kr. i 2025 (+13 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 209 | 219 | 224 | 230 | 235 | +2 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 152.338 kr. i 2021 til 178.980 kr. i 2025 (+17 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 152 | 163 | 168 | 173 | 179 | +3 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 149.611 kr. i 2021 til 185.340 kr. i 2025 (+24 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 150 | 160 | 167 | 175 | 185 | +6 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 117.387 kr. i 2021 til 144.143 kr. i 2025 (+23 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 117 | 124 | 130 | 137 | 144 | +5 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 1.992 | 1.936 | 1.879 | 1.823 | 1.767 | −3 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 1.992 | 1.936 | 1.879 | 1.823 | 1.767 | −3 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 409.518 kr. i 2021 til 10.310 kr. i 2025 (−97 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 410 | 236 | 275 | 25 | 10 | −58 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 410 | 236 | 275 | 414 | 221 | −47 % | |
| Aktiver i alt | 2.402 | 2.172 | 2.155 | 2.237 | 1.987 | −11 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 1.933.277 kr. i 2021 til 1.518.768 kr. i 2025 (−21 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.933 | 1.657 | 1.637 | 1.775 | 1.519 | −14 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 140.497 kr. i 2021 til 165.307 kr. i 2025 (+18 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 140 | 192 | 201 | 153 | 165 | +8 % | |
| Passiver i alt | 2.402 | 2.172 | 2.155 | 2.237 | 1.987 | −11 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | 0 | – | |
6 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Odense SØ — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Odense