Acceptabel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Den Gyldne Middelvej 8, 7330 Brande · Anden udlejning af boliger
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 5,9 | 6,1 | 5,6 | 5,1 | 4,6 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 5 % | 5,2 % | 4,4 % | 2,7 % | 3 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 105,9 % | 153,6 % | 83,3 % | 8,6 % | 0 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 30,1 % | 34,7 % | 41,7 % | 45,5 % | 51,6 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 16,5 % | 14,9 % | 10,5 % | 6 % | 5,9 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 134.895 kr. | 138.536 kr. | 127.488 kr. | 116.056 kr. | 105.796 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 30,1 % | 34,7 % | 41,7 % | 45,5 % | 51,6 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 69,9 % | 65,3 % | 58,3 % | 54,5 % | 48,4 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 105,8 % | 153,6 % | 83,3 % | 8,6 % | 0 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 134.895 kr. i 2021 til 105.796 kr. i 2025 (−22 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 135 | 139 | 127 | 116 | 106 | −9 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 112.040 kr. i 2021 til 82.941 kr. i 2025 (−26 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 112 | 116 | 105 | 93 | 83 | −11 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 101.482 kr. i 2021 til 57.424 kr. i 2025 (−43 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 101 | 107 | 85 | 54 | 57 | +6 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 73.969 kr. i 2021 til 39.098 kr. i 2025 (−47 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 74 | 78 | 61 | 37 | 39 | +5 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 1.377 | 1.354 | 1.332 | 1.309 | 1.286 | −2 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 1.377 | 1.354 | 1.332 | 1.309 | 1.286 | −2 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 111.332 kr. i 2021 til 0 kr. i 2025 (−100 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 111 | 160 | 79 | 64 | 0 | −100 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 111 | 160 | 79 | 64 | 0 | −100 % | |
| Aktiver i alt | 1.489 | 1.514 | 1.410 | 1.372 | 1.286 | −6 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 447.898 kr. i 2021 til 663.916 kr. i 2025 (+48 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 448 | 526 | 588 | 625 | 664 | +6 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 935.514 kr. i 2021 til 15.266 kr. i 2025 (−98 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 936 | 884 | 728 | 10 | 15 | +54 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 105.208 kr. i 2021 til 606.803 kr. i 2025 (+477 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 105 | 104 | 94 | 738 | 607 | −18 % | |
| Passiver i alt | 1.489 | 1.514 | 1.410 | 1.372 | 1.286 | −6 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | – | – | – | – | – | |
3 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Brande — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Ikast-Brande