God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Hørretvej 44, 8320 Mårslet · Engroshandel med andre råvarer og halvfabrikata
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 0,7 | 0,9 | 0,6 | 1,1 | 1,1 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | -6,1 % | -0,7 % | -4,3 % | 0,9 % | 0,5 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | 228,8 % | 195,8 % | 312,7 % | 344,5 % | 344,1 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 66,1 % | 58,7 % | 69,9 % | 72,1 % | 72,5 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | -9,2 % | -1,2 % | -6,2 % | 1,3 % | 0,7 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | 132.863 kr. | -535.879 kr. | 388.311 kr. | 498.200 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 66,1 % | 58,7 % | 69,9 % | 72,1 % | 72,5 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 33,9 % | 41,3 % | 30,1 % | 27,9 % | 27,5 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 99,5 % | 65,7 % | 65,5 % | 70,1 % | 8 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 3.517.683 kr. i 2021 til 2.021.225 kr. i 2025 (−43 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 3.518 | 2.577 | 1.218 | 2.159 | 2.021 | −6 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 4.605.473 kr. i 2021 til 1.523.025 kr. i 2025 (−67 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 4.605 | 2.440 | 1.754 | 1.771 | 1.523 | −14 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra -244.052 kr. i 2022 til 163.590 kr. i 2025 (+167 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | – | -244 | -891 | 119 | 164 | +37 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra -1.282.594 kr. i 2021 til 97.603 kr. i 2025 (+108 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -1.283 | -166 | -799 | 175 | 98 | −44 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra -1.005.844 kr. i 2021 til 69.211 kr. i 2025 (+107 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -1.006 | -131 | -628 | 134 | 69 | −48 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 818 | 456 | 801 | 532 | 718 | +35 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 2.872 | 3.039 | 37 | 37 | 37 | 0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 3.690 | 3.495 | 839 | 569 | 755 | +33 % | |
| Varebeholdninger | 2.295 | 3.949 | 2.845 | 2.560 | 2.723 | +6 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 5.562.672 kr. i 2021 til 314.831 kr. i 2025 (−94 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 5.563 | 4.976 | 2.862 | 2.781 | 315 | −89 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 12.785 | 14.840 | 13.656 | 13.656 | 13.497 | −1 % | |
| Aktiver i alt | 16.475 | 18.335 | 14.495 | 14.225 | 14.253 | +0 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 10.886.589 kr. i 2021 til 10.330.205 kr. i 2025 (−5 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 10.887 | 10.755 | 10.127 | 10.261 | 10.330 | +1 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 5.588.856 kr. i 2021 til 3.922.397 kr. i 2025 (−30 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 5.589 | 7.580 | 4.367 | 3.964 | 3.922 | −1 % | |
| Passiver i alt | 16.475 | 18.335 | 14.495 | 14.225 | 14.253 | +0 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 3 kr. i 2021 til 2 kr. i 2025 (−33 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 3 | 208.333.333.333.333 | 2 | 2 | 2 | 0 % | |
10 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Mårslet — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Aarhus