Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Bavnager 86, 3310 Ølsted · Anden udlejning af boliger
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | 66,9 % | 61,1 % | 62,3 % | 65,7 % | 47,8 % | Ingen vurdering | |
| Overskudsgrad | 66,9 % | 61,1 % | 62,3 % | 65,7 % | 47,8 % | Ingen vurdering | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Kan ikke beregnes — nævneren er nul | |
| Afkastningsgrad | 3,7 % | 4,3 % | 4,5 % | 2,7 % | 2 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | 133,9 % | 102,5 % | 186,4 % | 362,7 % | 221,6 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 37,9 % | 42,4 % | 46,4 % | 62,5 % | 55,3 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 9,7 % | 10,2 % | 9,7 % | 4,3 % | 3,6 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 44.040 kr. | 52.975 kr. | 51.884 kr. | 56.839 kr. | 47.220 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 37,9 % | 42,4 % | 46,4 % | 62,5 % | 55,3 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 62,1 % | 57,6 % | 53,6 % | 37,5 % | 44,7 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 111 % | 78,8 % | 167,8 % | 277,8 % | 115,5 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning🟢Nettoomsætning steg fra 65.874 kr. i 2021 til 98.703 kr. i 2025 (+50 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 66 | 87 | 83 | 86 | 99 | +14 % | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 44.040 kr. i 2021 til 47.220 kr. i 2025 (+7 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 44 | 53 | 52 | 57 | 47 | −17 % | |
| Personaleomkostninger | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 44.040 kr. i 2021 til 47.220 kr. i 2025 (+7 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 44 | 53 | 52 | 57 | 47 | −17 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 39.855 kr. i 2021 til 45.975 kr. i 2025 (+15 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 40 | 46 | 49 | 54 | 46 | −14 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 31.087 kr. i 2021 til 35.861 kr. i 2025 (+15 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 31 | 36 | 38 | 42 | 36 | −14 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 819 | 819 | 819 | 1.500 | 1.780 | +19 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 11 | 8 | 7 | 4 | 6 | +56 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 830 | 827 | 826 | 1.504 | 1.786 | +19 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 10.401 kr. i 2021 til 13.128 kr. i 2025 (+26 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 10 | 8 | 18 | 33 | 13 | −60 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 13 | 10 | 20 | 43 | 25 | −41 % | |
| Aktiver i alt | 842 | 838 | 846 | 1.547 | 1.812 | +17 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 318.905 kr. i 2021 til 1.001.885 kr. i 2025 (+214 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 319 | 355 | 393 | 966 | 1.002 | +4 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 478.925 kr. i 2021 til 613.289 kr. i 2025 (+28 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 479 | 437 | 407 | 384 | 613 | +60 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 9.368 kr. i 2021 til 11.364 kr. i 2025 (+21 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 9 | 10 | 11 | 12 | 11 | −4 % | |
| Passiver i alt | 842 | 838 | 846 | 1.547 | 1.812 | +17 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | 0 | – | |
7 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Ølsted — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Halsnæs