Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Hjulmagervej 17, 9490 Pandrup · Skorstensfejning
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | 1,3 | 1,5 | 1,4 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | — | 22,4 % | 32,2 % | 31,2 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | — | — | 226 % | 217 % | 240,6 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | — | 65,2 % | 64,8 % | 68,4 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | — | 34,3 % | 49,6 % | 45,6 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | 989.883 kr. | 1.375.212 kr. | 1.191.785 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | — | 65,2 % | 64,8 % | 68,4 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | — | 34,8 % | 35,2 % | 31,6 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | 208 % | 172,6 % | 140,6 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 3.617.722 kr. i 2021 til 3.960.162 kr. i 2025 (+9 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.618 | 3.723 | 3.641 | 3.704 | 3.960 | +7 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 2.661.171 kr. i 2021 til 2.768.377 kr. i 2025 (+4 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.661 | 2.782 | 2.651 | 2.329 | 2.768 | +19 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 828.937 kr. i 2021 til 1.113.361 kr. i 2025 (+34 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 829 | 835 | 866 | 1.297 | 1.113 | −14 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 1.021.124 kr. i 2021 til 1.075.691 kr. i 2025 (+5 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.021 | 713 | 884 | 1.276 | 1.076 | −16 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 795.688 kr. i 2021 til 838.988 kr. i 2025 (+5 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 796 | 556 | 689 | 993 | 839 | −15 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | 0 | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 1.089 | 983 | 736 | 817 | 739 | −10 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | 0 | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 1.089 | 983 | 736 | 817 | 739 | −10 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | 0 | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 2.085.347 kr. i 2021 til 1.140.539 kr. i 2025 (−45 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.085 | 1.618 | 2.158 | 1.805 | 1.141 | −37 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.543 | 2.016 | 2.345 | 2.268 | 1.952 | −14 % | |
| Aktiver i alt | 3.632 | 2.999 | 3.081 | 3.086 | 2.691 | −13 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 2.548.287 kr. i 2021 til 1.839.974 kr. i 2025 (−28 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.548 | 1.878 | 2.008 | 2.001 | 1.840 | −8 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | 0 | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 1.027.697 kr. i 2021 til 811.242 kr. i 2025 (−21 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.028 | 1.065 | 1.038 | 1.045 | 811 | −22 % | |
| Passiver i alt | 3.632 | 2.999 | 3.081 | 3.086 | 2.691 | −13 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 4 kr. i 2021 til 5 kr. i 2025 (+25 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 4 | 4 | 5 | 5 | 5 | 0 % | |
8 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Pandrup — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Jammerbugt