Svag
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Skolegade 3, 7400 Herning · Fremstilling af friske bageriprodukter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | 1 | 0,9 | 1,1 | 1 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | 2,6 % | -20,5 % | 7,9 % | -1,6 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | — | — | 34,6 % | 32,7 % | 32,8 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | — | 22 % | 3,8 % | 11,9 % | 10,7 % | Svag | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 12 % | -537,6 % | 66,2 % | -14,7 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | 269.894 kr. | -478.224 kr. | 502.677 kr. | 142.399 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 22 % | 3,8 % | 11,9 % | 10,7 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 78 % | 96,2 % | 88,1 % | 89,3 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 0,2 % | 0,1 % | 0,1 % | 0,6 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 3.863.811 kr. i 2021 til 4.248.350 kr. i 2025 (+10 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.864 | 4.590 | 3.989 | 4.300 | 4.248 | −1 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 3.571.649 kr. i 2021 til 4.105.951 kr. i 2025 (+15 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 3.572 | 4.320 | 4.467 | 3.797 | 4.106 | +8 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 172.211 kr. i 2021 til 38.253 kr. i 2025 (−78 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 172 | 137 | -601 | 370 | 38 | −90 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 147.506 kr. i 2021 til -46.588 kr. i 2025 (−132 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 148 | 106 | -722 | 273 | -47 | −117 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 113.484 kr. i 2021 til -40.416 kr. i 2025 (−136 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 113 | 82 | -573 | 209 | -40 | −119 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 2.288 | 2.200 | 2.112 | 2.056 | 1.963 | −5 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 2.288 | 2.200 | 2.112 | 2.056 | 1.963 | −5 % | |
| Varebeholdninger | 342 | 383 | 334 | 282 | 298 | +6 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 2.000 kr. i 2021 til 10.344 kr. i 2025 (+417 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2 | 2 | 2 | 2 | 10 | +417 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | – | – | 688 | 602 | 611 | +1 % | |
| Aktiver i alt | 3.182 | 3.084 | 2.800 | 2.658 | 2.574 | −3 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 751.177 kr. i 2021 til 275.258 kr. i 2025 (−63 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 751 | 680 | 107 | 316 | 275 | −13 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 418.970 kr. i 2021 til 177.439 kr. i 2025 (−58 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 419 | 799 | 503 | 236 | 177 | −25 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 1.672.993 kr. i 2021 til 1.863.673 kr. i 2025 (+11 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.673 | 1.256 | 1.989 | 1.843 | 1.864 | +1 % | |
| Passiver i alt | 3.182 | 3.084 | 2.800 | 2.658 | 2.574 | −3 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 12 kr. i 2021 til 11 kr. i 2025 (−8 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 12 | 12 | 11 | 11 | 11 | 0 % | |
6 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Herning — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Herning