Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Bredgade 19B, 6900 Skjern · Andre bygningsinstallationsaktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | 1,9 | 1,8 | 1,7 | 1,8 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | 11,9 % | 9,9 % | 8,9 % | 10 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 203,6 % | 200,5 % | 200,9 % | 201,9 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | 51,1 % | 50,2 % | 50,2 % | 50,5 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 23,3 % | 19,6 % | 17,8 % | 19,7 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | 540.780 kr. | 493.201 kr. | 481.833 kr. | 585.914 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 51,1 % | 50,2 % | 50,2 % | 50,5 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 48,9 % | 49,8 % | 49,8 % | 49,5 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 58,1 % | 67,2 % | 80,7 % | 78,4 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 1.040.972 kr. i 2021 til 1.311.992 kr. i 2025 (+26 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.041 | 1.094 | 1.102 | 1.147 | 1.312 | +14 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 550.697 kr. i 2021 til 726.078 kr. i 2025 (+32 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 551 | 554 | 609 | 665 | 726 | +9 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 482.462 kr. i 2021 til 585.914 kr. i 2025 (+21 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 482 | 533 | 485 | 474 | 586 | +24 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 454.052 kr. i 2021 til 558.730 kr. i 2025 (+23 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 454 | 498 | 460 | 450 | 559 | +24 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 350.256 kr. i 2021 til 432.659 kr. i 2025 (+24 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 350 | 386 | 356 | 348 | 433 | +24 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 23 | 16 | 8 | 0 | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 23 | 16 | 8 | 0 | – | – | |
| Varebeholdninger | 406 | 446 | 435 | 498 | 527 | +6 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 912.551 kr. i 2021 til 1.688.868 kr. i 2025 (+85 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 913 | 920 | 1.208 | 1.568 | 1.689 | +8 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.808 | 3.228 | 3.601 | 3.904 | 4.347 | +11 % | |
| Aktiver i alt | 2.831 | 3.243 | 3.609 | 3.904 | 4.347 | +11 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 1.471.164 kr. i 2021 til 2.193.545 kr. i 2025 (+49 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.471 | 1.657 | 1.813 | 1.961 | 2.194 | +12 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 1.357.812 kr. i 2021 til 2.153.170 kr. i 2025 (+59 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.358 | 1.585 | 1.796 | 1.943 | 2.153 | +11 % | |
| Passiver i alt | 2.831 | 3.243 | 3.609 | 3.904 | 4.347 | +11 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
6 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Skjern — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Ringkøbing-Skjern