Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Sct. Laurentii Vej 140, 9990 Skagen · Detailhandel med fisk, krebsdyr og bløddyr
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1 | 1 | 1,2 | 1,1 | 2,2 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 0,3 % | 1 % | 10,1 % | 6,7 % | 58,3 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 144,9 % | 153,6 % | 192,9 % | 233,3 % | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 42,1 % | 44,4 % | 48,1 % | 53,8 % | 95,7 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 0,6 % | 2,3 % | 21 % | 12,5 % | 60,9 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 237.794 kr. | 289.634 kr. | 769.568 kr. | 544.309 kr. | 4.199.972 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 42,1 % | 44,4 % | 48,1 % | 53,8 % | 95,7 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 57,9 % | 55,6 % | 51,9 % | 46,2 % | 4,3 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 52,8 % | 33,2 % | 107,8 % | 95,9 % | >999 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 3.409.992 kr. i 2021 til 7.402.584 kr. i 2025 (+117 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.410 | 3.266 | 3.596 | 3.874 | 7.403 | +91 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 3.172.198 kr. i 2021 til 3.189.672 kr. i 2025 (+1 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 3.172 | 2.977 | 2.827 | 3.330 | 3.190 | −4 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 23.118 kr. i 2021 til 4.034.124 kr. i 2025 (+17350 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 23 | 52 | 522 | 340 | 4.034 | +1085 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 12.352 kr. i 2021 til 3.995.191 kr. i 2025 (+32244 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 12 | 41 | 475 | 324 | 3.995 | +1132 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 8.048 kr. i 2021 til 3.111.654 kr. i 2025 (+38564 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 8 | 31 | 366 | 249 | 3.112 | +1152 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 2.042 | 1.981 | 1.821 | 1.822 | 199 | −89 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 88 | 88 | 108 | 108 | 108 | 0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 2.129 | 2.069 | 1.928 | 1.929 | 307 | −84 % | |
| Varebeholdninger | 243 | 233 | 251 | 282 | 0 | −100 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 392.612 kr. i 2021 til 2.771.965 kr. i 2025 (+606 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 393 | 224 | 952 | 733 | 2.772 | +278 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.078 | 1.038 | 1.704 | 1.782 | 5.028 | +182 % | |
| Aktiver i alt | 3.207 | 3.106 | 3.632 | 3.711 | 5.334 | +44 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 1.348.784 kr. i 2021 til 5.106.486 kr. i 2025 (+279 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.349 | 1.380 | 1.746 | 1.995 | 5.106 | +156 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 1.114.907 kr. i 2021 til 0 kr. i 2025 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.115 | 1.050 | 990 | 944 | 0 | −100 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 743.782 kr. i 2021 til 217.750 kr. i 2025 (−71 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 744 | 676 | 883 | 764 | 218 | −71 % | |
| Passiver i alt | 3.207 | 3.106 | 3.632 | 3.711 | 5.334 | +44 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 9 kr. i 2021 til 7 kr. i 2025 (−22 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 9 | 8 | 7 | 8 | 7 | −13 % | |
7 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Skagen — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Frederikshavn