Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Anbækvej 4, 8450 Hammel · Murerarbejde
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 7,7 | 2 | 1,6 | -1,2 | 1,5 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 31,4 % | 15,6 % | 6,2 % | -45,6 % | 3,7 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 226,4 % | 238,9 % | 236,8 % | 226,4 % | 240,6 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 55,6 % | 60,8 % | 63,2 % | 68,2 % | 67,6 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 56,4 % | 25,6 % | 9,7 % | -66,8 % | 5,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 395.987 kr. | 267.123 kr. | 164.245 kr. | -284.377 kr. | 81.442 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 55,6 % | 60,8 % | 63,2 % | 68,2 % | 67,6 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 44,4 % | 39,2 % | 36,8 % | 31,8 % | 32,4 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 27 % | 21,8 % | 0 % | 58 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 408.075 kr. i 2022 til 143.336 kr. i 2026 (−65 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 408 | 461 | 367 | -171 | 143 | +184 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 12.088 kr. i 2022 til 61.894 kr. i 2026 (+412 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 12 | 192 | 203 | 113 | 62 | −45 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 354.940 kr. i 2022 til 47.775 kr. i 2026 (−87 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 355 | 231 | 131 | -318 | 48 | +115 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 323.108 kr. i 2022 til 29.434 kr. i 2026 (−91 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 323 | 207 | 107 | -342 | 29 | +109 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 323.108 kr. i 2022 til 29.434 kr. i 2026 (−91 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 323 | 198 | 83 | -342 | 29 | +109 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 313 | 277 | 244 | 210 | 176 | −16 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 313 | 277 | 244 | 210 | 176 | −16 % | |
| Varebeholdninger | 228 | 294 | 314 | 318 | 274 | −14 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 112.074 kr. i 2023 til 150.677 kr. i 2026 (+34 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | – | 112 | 102 | 0 | 151 | – | |
| Omsætningsaktiver i alt | 717 | 991 | 1.107 | 541 | 625 | +16 % | |
| Aktiver i alt | 1.030 | 1.269 | 1.351 | 751 | 801 | +7 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 573.163 kr. i 2022 til 541.243 kr. i 2026 (−6 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 573 | 771 | 854 | 512 | 541 | +6 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 140.278 kr. i 2022 til 0 kr. i 2026 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 140 | 83 | 30 | 0 | 0 | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 316.815 kr. i 2022 til 259.660 kr. i 2026 (−18 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 317 | 415 | 468 | 239 | 260 | +9 % | |
| Passiver i alt | 1.030 | 1.269 | 1.351 | 751 | 801 | +7 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 0 kr. i 2023 til 1 kr. i 2026. Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | – | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 % | |
5 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Hammel — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Favrskov