Moderat
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Nautrupvej 22, 7830 Vinderup · Støtteaktiviteter i forbindelse med skovbrug
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | 1,2 | 1,4 | 1,3 | 1,5 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | 5 % | 10 % | 7,5 % | 10,5 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 49,2 % | 70,6 % | 72,9 % | 49,9 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | — | 19,3 % | 25,9 % | 28 % | 12,9 % | Svag | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 26 % | 38,5 % | 26,9 % | 81,7 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | 6.278.355 kr. | 8.384.655 kr. | 8.305.467 kr. | 11.685.346 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 19,3 % | 25,9 % | 28 % | 12,9 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 80,7 % | 74,1 % | 72 % | 87,1 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 20,3 % | 11,9 % | 14,6 % | 11,3 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 11.433.295 kr. i 2021 til 20.281.449 kr. i 2025 (+77 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 11.433 | 12.571 | 15.023 | 15.981 | 20.281 | +27 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 5.323.714 kr. i 2021 til 8.596.103 kr. i 2025 (+61 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 5.324 | 6.292 | 6.638 | 7.675 | 8.596 | +12 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 2.274.714 kr. i 2021 til 6.605.815 kr. i 2025 (+190 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.275 | 1.933 | 3.954 | 3.704 | 6.606 | +78 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 2.052.503 kr. i 2021 til 5.739.974 kr. i 2025 (+180 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.053 | 1.670 | 3.644 | 3.174 | 5.740 | +81 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 1.595.362 kr. i 2021 til 4.450.005 kr. i 2025 (+179 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.595 | 1.301 | 2.811 | 2.470 | 4.450 | +80 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 20.467 | 21.358 | 21.968 | 26.459 | 32.386 | +22 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | 10 | 10 | 10 | 0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 20.467 | 21.358 | 21.978 | 26.469 | 32.396 | +22 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 1.403.860 kr. i 2021 til 2.264.374 kr. i 2025 (+61 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.404 | 1.877 | 1.044 | 1.273 | 2.264 | +78 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 4.434 | 4.540 | 6.195 | 6.345 | 10.016 | +58 % | |
| Aktiver i alt | 24.901 | 25.898 | 28.174 | 32.814 | 42.412 | +29 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 4.097.257 kr. i 2021 til 5.450.005 kr. i 2025 (+33 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 4.097 | 4.999 | 7.310 | 9.180 | 5.450 | −41 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 11.486.534 kr. i 2021 til 14.858.479 kr. i 2025 (+29 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 11.487 | 10.283 | 10.288 | 12.956 | 14.858 | +15 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 7.725.859 kr. i 2021 til 20.065.326 kr. i 2025 (+160 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 7.726 | 9.236 | 8.779 | 8.706 | 20.065 | +130 % | |
| Passiver i alt | 24.901 | 25.898 | 28.174 | 32.814 | 42.412 | +29 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 9 kr. i 2021 til 13 kr. i 2025 (+44 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 9 | 11 | 11 | 12 | 13 | +8 % | |
9 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Vinderup — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Holstebro