Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Nedergårdsvej 32, 8723 Løsning · Agenturhandel med maskiner, teknisk udstyr, skibe og flyvemaskiner
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | -7,6 | -78 | — | -49,7 | -34,1 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | -2,8 % | -1 % | -7,3 % | -4,5 % | 6,6 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | >999 % | 897,4 % | 771,6 % | >999 % | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 92,6 % | 91,2 % | 89,6 % | 96,7 % | 98,1 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | -3 % | -1,1 % | -8,1 % | -4,7 % | 6,7 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | -75.530 kr. | -260.057 kr. | -194.622 kr. | -82.930 kr. | -56.918 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 92,6 % | 91,2 % | 89,6 % | 96,7 % | 98,1 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 7,4 % | 8,8 % | 10,4 % | 3,3 % | 1,9 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 188,4 % | 334,2 % | 135,8 % | 444,9 % | 774,6 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra -75.530 kr. i 2021 til -56.918 kr. i 2025 (+25 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -76 | -260 | -195 | -83 | -57 | +31 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra -85.530 kr. i 2021 til -58.587 kr. i 2025 (+32 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -86 | -263 | -195 | -85 | -59 | +31 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra -37.789 kr. i 2021 til -291.776 kr. i 2024 (−672 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -38 | -115 | -537 | -292 | – | – | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra -230.789 kr. i 2021 til 364.939 kr. i 2025 (+258 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -231 | -86 | -537 | -292 | 365 | +225 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 3 | 0 | 0 | 165 | 164 | −1 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 1.682 | 1.716 | 1.469 | 1.130 | 1.045 | −8 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 1.685 | 1.716 | 1.469 | 1.295 | 1.208 | −7 % | |
| Varebeholdninger | 0 | 167 | 167 | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 1.166.579 kr. i 2021 til 809.672 kr. i 2025 (−31 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.167 | 2.405 | 1.041 | 945 | 810 | −14 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 6.675 | 6.458 | 5.914 | 5.120 | 4.330 | −15 % | |
| Aktiver i alt | 8.360 | 8.174 | 7.383 | 6.415 | 5.538 | −14 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 7.739.548 kr. i 2021 til 5.433.086 kr. i 2025 (−30 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 7.740 | 7.454 | 6.617 | 6.203 | 5.433 | −12 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 619.327 kr. i 2021 til 104.530 kr. i 2025 (−83 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 619 | 720 | 766 | 212 | 105 | −51 % | |
| Passiver i alt | 8.360 | 8.174 | 7.383 | 6.415 | 5.538 | −14 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
15 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Løsning — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Hedensted