Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Michael Drewsens Vej 1A, 8270 Højbjerg · Engroshandel med træ og byggematerialer samt sanitetsartikler
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 39 % | 27,3 % | 58 % | 4,3 % | 51,5 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 229,5 % | 168,9 % | >999 % | 229,1 % | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 56,4 % | 40,8 % | 77,5 % | 55,1 % | 78,2 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 69,1 % | 67 % | 74,8 % | 7,8 % | 65,8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 56,4 % | 40,8 % | 77,5 % | 55,1 % | 78,2 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 43,6 % | 59,2 % | 22,5 % | 44,9 % | 21,8 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 62,7 % | 39,7 % | >999 % | 80,1 % | 892,3 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 2.621.617 kr. i 2022 til 6.518.197 kr. i 2026 (+149 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.622 | 4.601 | 7.600 | 1.393 | 6.518 | +368 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 599.587 kr. i 2022 til 1.352.889 kr. i 2026 (+126 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 600 | 1.341 | 1.080 | 1.161 | 1.353 | +16 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 2.022.030 kr. i 2022 til 5.165.308 kr. i 2026 (+155 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.022 | 3.261 | 6.519 | 231 | 5.165 | +2133 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 1.993.570 kr. i 2022 til 5.195.789 kr. i 2026 (+161 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.994 | 3.259 | 6.839 | 228 | 5.196 | +2183 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 1.554.846 kr. i 2022 til 4.051.244 kr. i 2026 (+161 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.555 | 2.534 | 5.299 | 175 | 4.051 | +2211 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Varebeholdninger | 1.076 | 4.609 | 1.265 | 1.940 | 1.921 | −1 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 1.088.721 kr. i 2022 til 5.083.438 kr. i 2026 (+367 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.089 | 2.180 | 7.395 | 1.432 | 5.083 | +255 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 3.984 | 9.273 | 9.139 | 4.097 | 7.872 | +92 % | |
| Aktiver i alt | 3.984 | 9.273 | 9.139 | 4.097 | 7.872 | +92 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 2.248.574 kr. i 2022 til 6.157.536 kr. i 2026 (+174 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.249 | 3.782 | 7.081 | 2.256 | 6.158 | +173 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 1.521.114 kr. i 2024 til 1.144.545 kr. i 2026 (−25 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | – | – | 1.521 | 52 | 1.145 | +2089 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 1.735.792 kr. i 2022 til 569.707 kr. i 2026 (−67 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.736 | 5.491 | 537 | 1.788 | 570 | −68 % | |
| Passiver i alt | 3.984 | 9.273 | 9.139 | 4.097 | 7.872 | +92 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 1 kr. i 2022 til 0 kr. i 2026 (−100 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | – | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Højbjerg — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Aarhus