Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Fruerbakken 22, 8940 Randers SV · Rådgivende ingeniøraktiviteter inden for byggeri og anlægsarbejder
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | 1,4 | 1,5 | 1,5 | 1,5 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | 28,9 % | 40,7 % | 34,1 % | 43,4 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 265,2 % | 189,7 % | 103,7 % | 186,7 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | 64,4 % | 49,1 % | 41,1 % | 48,1 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 45 % | 83 % | 83,2 % | 90,3 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | 749.534 kr. | 909.179 kr. | 997.861 kr. | 1.937.745 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 64,4 % | 49,1 % | 41,1 % | 48,1 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 35,6 % | 50,9 % | 58,9 % | 51,9 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 117,5 % | 105,7 % | 21,8 % | 80,5 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 1.141.840 kr. i 2021 til 4.999.672 kr. i 2025 (+338 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.142 | 2.139 | 2.537 | 2.768 | 5.000 | +81 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 859.561 kr. i 2021 til 3.012.593 kr. i 2025 (+250 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 860 | 1.389 | 1.628 | 1.770 | 3.013 | +70 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 200.552 kr. i 2021 til 1.643.797 kr. i 2025 (+720 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 201 | 643 | 788 | 860 | 1.644 | +91 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 203.919 kr. i 2021 til 1.631.485 kr. i 2025 (+700 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 204 | 642 | 781 | 850 | 1.631 | +92 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 158.671 kr. i 2021 til 1.271.856 kr. i 2025 (+702 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 159 | 500 | 609 | 663 | 1.272 | +92 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 532 | 609 | 487 | 1.007 | 965 | −4 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 532 | 609 | 487 | 1.007 | 965 | −4 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 297.199 kr. i 2021 til 845.791 kr. i 2025 (+185 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 297 | 496 | 562 | 196 | 846 | +332 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | – | 1.121 | 1.009 | 933 | 1.963 | +110 % | |
| Aktiver i alt | 1.104 | 1.730 | 1.496 | 1.941 | 2.928 | +51 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 812.526 kr. i 2021 til 1.408.508 kr. i 2025 (+73 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 813 | 1.113 | 734 | 797 | 1.409 | +77 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 7.276 kr. i 2021 til 390.990 kr. i 2025 (+5274 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 7 | 136 | 174 | 135 | 391 | +190 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 231.436 kr. i 2021 til 1.051.178 kr. i 2025 (+354 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 231 | 423 | 532 | 900 | 1.051 | +17 % | |
| Passiver i alt | 1.104 | 1.730 | 1.496 | 1.941 | 2.928 | +51 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 2 kr. i 2021 til 4 kr. i 2025 (+100 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2 | 2 | 2 | 2 | 4 | +100 % | |
3 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Randers SV — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Randers