Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Islandsvej 29, 8700 Horsens · Fremstilling af instrumenter og udstyr til måling, afprøvning og navigation
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,1 | 1,6 | 1,8 | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 3,3 % | 29 % | 51,2 % | 15,1 % | 13 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | 14,8 % | 43,6 % | 301,5 % | >999 % | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | -9,5 % | 13,8 % | 66,8 % | 90,7 % | 94 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | -35 % | 209,9 % | 76,6 % | 16,6 % | 13,8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 4.453.704 kr. | 6.103.465 kr. | 7.186.770 kr. | 1.413.867 kr. | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | -96,1 % | -55,2 % | 66,8 % | 90,7 % | 94 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 109,5 % | 86,2 % | 33,2 % | 9,3 % | 6 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter |
negativ egenkapital er reetableret
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 4.453.704 kr. i 2021 til 810.835 kr. i 2025 (−82 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 4.454 | 6.103 | 7.187 | 1.414 | 811 | −43 % | |
| Personaleomkostninger | 0 | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 541.458 kr. i 2021 til 1.413.867 kr. i 2024 (+161 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 541 | 2.191 | 3.275 | 1.414 | – | – | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 385.188 kr. i 2021 til 824.228 kr. i 2025 (+114 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 385 | 2.106 | 3.275 | 999 | 824 | −18 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 300.447 kr. i 2021 til 642.643 kr. i 2025 (+114 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 300 | 1.642 | 2.555 | 666 | 643 | −3 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | 7.824 | 3.912 | 0 | 0 | 0 | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 7.824 | 3.912 | 0 | 0 | 0 | – | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.209 | 1.753 | 4.993 | 4.413 | 4.942 | +12 % | |
| Aktiver i alt | 9.033 | 5.666 | 4.993 | 4.413 | 4.942 | +12 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra -859.525 kr. i 2021 til 4.645.335 kr. i 2025 (+640 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -860 | 782 | 3.337 | 4.003 | 4.645 | +16 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 8.172.013 kr. i 2021 til 296.703 kr. i 2025 (−96 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 8.172 | 4.023 | 1.656 | 411 | 297 | −28 % | |
| Passiver i alt | 9.033 | 5.666 | 4.993 | 4.413 | 4.942 | +12 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | – | 0 | – | 0 | – | |
15 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Horsens — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Horsens