Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Cedervej 12, 7400 Herning · Fremstilling af metalkonstruktioner og dele heraf
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | 1,2 | 1,5 | 1,3 | 1,4 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | 5,5 % | 13,6 % | 8,9 % | 10,9 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 141,9 % | 163 % | 145,8 % | 159,2 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | 38,9 % | 45,1 % | 43,4 % | 47,3 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 14,2 % | 30,2 % | 20,5 % | 23,1 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | 3.018.913 kr. | 6.470.067 kr. | 4.252.813 kr. | 5.135.195 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 38,9 % | 45,1 % | 43,4 % | 47,3 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 61,1 % | 54,9 % | 56,6 % | 52,7 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 6 % | 30,1 % | 0,2 % | 0,1 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 15.386.000 kr. i 2021 til 15.907.522 kr. i 2025 (+3 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 15.386 | 13.868 | 17.425 | 15.208 | 15.908 | +5 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 12.637.474 kr. i 2021 til 10.632.018 kr. i 2025 (−16 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 12.637 | 10.849 | 10.955 | 10.956 | 10.632 | −3 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 2.699.000 kr. i 2021 til 4.271.748 kr. i 2025 (+58 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.699 | 2.277 | 5.681 | 3.495 | 4.272 | +22 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 3.300.000 kr. i 2021 til 4.168.128 kr. i 2025 (+26 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.300 | 2.206 | 5.514 | 3.375 | 4.168 | +24 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 322.000 kr. i 2021 til 3.247.491 kr. i 2025 (+909 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 322 | 1.688 | 4.280 | 2.624 | 3.247 | +24 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 14.324 | 13.802 | 13.294 | 15.040 | 14.036 | −7 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 14.324 | 13.802 | 13.294 | 15.040 | 14.036 | −7 % | |
| Varebeholdninger | 2.030 | 2.300 | 2.000 | 1.727 | 1.925 | +11 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 0 kr. i 2021 til 12.082 kr. i 2025. Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 0 | 705 | 3.342 | 18 | 12 | −34 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 15.939 | 16.767 | 18.123 | 14.464 | 15.673 | +8 % | |
| Aktiver i alt | 29.635 | 30.569 | 31.417 | 29.504 | 29.709 | +1 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 12.837.000 kr. i 2021 til 14.044.327 kr. i 2025 (+9 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 12.837 | 11.893 | 14.173 | 12.797 | 14.044 | +10 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 5.392.978 kr. i 2021 til 3.302.161 kr. i 2025 (−39 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 5.393 | 4.499 | 3.770 | 4.217 | 3.302 | −22 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 9.798.251 kr. i 2021 til 9.847.351 kr. i 2025 (+1 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 9.798 | 11.814 | 11.116 | 9.920 | 9.847 | −1 % | |
| Passiver i alt | 30.263 | 30.569 | 31.417 | 29.504 | 29.709 | +1 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 26 kr. i 2021 til 22 kr. i 2025 (−15 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 26 | 25 | 24 | 24 | 22 | −8 % | |
19 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Herning — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Herning