Moderat
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2024.
Thorsvej 14A, 4100 Ringsted · Opførelse af bygninger
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2024.
Seneste regnskabsår 2024
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1 | 1,3 | 0,8 | 0,9 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 0,1 % | 15,4 % | -12,3 % | -7,5 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 180,8 % | 312,2 % | 180,9 % | 176,6 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 34,3 % | 55,9 % | 31 % | 31,5 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | 0,3 % | 27,5 % | -39,8 % | -23,7 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 602.604 kr. | 6.691.668 kr. | -2.778.959 kr. | -914.563 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 34,3 % | 55,9 % | 31 % | 31,5 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 65,7 % | 44,1 % | 69 % | 68,5 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 55,1 % | 193,4 % | 83,8 % | 48,4 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Ændring2023 → 2024 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | ||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 17.402.463 kr. i 2021 til 10.358.850 kr. i 2024 (−40 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 17.402 | 24.238 | 11.058 | 10.359 | −6 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 16.799.859 kr. i 2021 til 11.087.343 kr. i 2024 (−34 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 16.800 | 17.546 | 13.837 | 11.087 | −20 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 45.752 kr. i 2021 til -1.628.233 kr. i 2024 (−3659 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 46 | 6.141 | -3.154 | -1.628 | +48 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 68.495 kr. i 2021 til -1.471.864 kr. i 2024 (−2249 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 68 | 5.912 | -3.070 | -1.472 | +52 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 34.844 kr. i 2021 til -1.203.535 kr. i 2024 (−3554 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 35 | 4.567 | -2.500 | -1.204 | +52 % | |
| Balance | ||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 2.604 | 1.963 | 2.815 | 1.875 | −33 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 2.604 | 1.963 | 2.815 | 1.875 | −33 % | |
| Varebeholdninger | 854 | 765 | 265 | 45 | −83 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 9.901.230 kr. i 2021 til 3.890.249 kr. i 2024 (−61 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 9.901 | 17.174 | 8.084 | 3.890 | −52 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 32.472 | 27.716 | 17.437 | 14.201 | −19 % | |
| Aktiver i alt | 35.076 | 29.679 | 20.252 | 16.076 | −21 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 12.034.845 kr. i 2021 til 5.071.062 kr. i 2024 (−58 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 12.035 | 16.602 | 6.275 | 5.071 | −19 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 697.663 kr. i 2023 til 0 kr. i 2024 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | – | – | 698 | 0 | −100 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 17.955.522 kr. i 2021 til 8.041.329 kr. i 2024 (−55 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 17.956 | 8.878 | 9.642 | 8.041 | −17 % | |
| Passiver i alt | 35.076 | 29.679 | 20.252 | 16.076 | −21 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 29 kr. i 2021 til 15 kr. i 2024 (−48 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 29 | 29 | 21 | 15 | −29 % | |
21 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Ringsted — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Ringsted