Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Hårupvej 33, 8600 Silkeborg · Arkitektaktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 27,8 % | -9,7 % | 2,2 % | 32,7 % | 13,1 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | 358,3 % | 245,4 % | 254,7 % | 242,4 % | 242,7 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 72,1 % | 59,2 % | 60,7 % | 58,7 % | 58,8 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 38,5 % | -16,3 % | 3,6 % | 55,7 % | 22,3 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 72,1 % | 59,2 % | 60,7 % | 58,7 % | 58,8 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 27,9 % | 40,8 % | 39,3 % | 41,3 % | 41,2 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 350,7 % | 202,5 % | 172,4 % | 94,9 % | 99,6 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 580.430 kr. i 2022 til 793.503 kr. i 2026 (+37 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 580 | 478 | 466 | 664 | 794 | +20 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 499.592 kr. i 2022 til 683.007 kr. i 2026 (+37 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 500 | 507 | 461 | 435 | 683 | +57 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 80.838 kr. i 2022 til 110.496 kr. i 2026 (+37 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 81 | -29 | 6 | 229 | 110 | −52 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 79.309 kr. i 2022 til 119.540 kr. i 2026 (+51 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 79 | -29 | 7 | 230 | 120 | −48 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 61.689 kr. i 2022 til 92.634 kr. i 2026 (+50 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 62 | -23 | 5 | 180 | 93 | −48 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 217.547 kr. i 2022 til 290.055 kr. i 2026 (+33 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 218 | 192 | 159 | 215 | 290 | +35 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 222 | 232 | 235 | 549 | 706 | +29 % | |
| Aktiver i alt | 222 | 232 | 235 | 549 | 706 | +29 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 160.233 kr. i 2022 til 415.278 kr. i 2026 (+159 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 160 | 138 | 143 | 323 | 415 | +29 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 62.024 kr. i 2022 til 291.075 kr. i 2026 (+369 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 62 | 95 | 92 | 227 | 291 | +28 % | |
| Passiver i alt | 222 | 232 | 235 | 549 | 706 | +29 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 1 kr. i 2022 til 2 kr. i 2026 (+100 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | +100 % | |
4 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Silkeborg — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Silkeborg