Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Metalgangen 4F, 2690 Karlslunde · Engroshandel med bøger, papir og papirvarer
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 6,4 % | 0,3 % | 2,1 % | 9,7 % | 4,1 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | >999 % | 616,2 % | 571,2 % | 336,1 % | 512,6 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 95,6 % | 84,5 % | 83,3 % | 71,2 % | 81,2 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 6,7 % | 0,4 % | 2,5 % | 13,7 % | 5 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 95,6 % | 84,5 % | 83,3 % | 71,2 % | 81,2 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 4,4 % | 15,5 % | 16,7 % | 28,8 % | 18,8 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 361,9 % | 41,5 % | 60,4 % | 34,9 % | 190,9 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 197.582 kr. i 2021 til 262.096 kr. i 2025 (+33 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 198 | 165 | 204 | 303 | 262 | −13 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 146.288 kr. i 2021 til 209.982 kr. i 2025 (+44 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 146 | 158 | 177 | 169 | 210 | +25 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 51.294 kr. i 2021 til 52.114 kr. i 2025 (+2 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 51 | 7 | 27 | 134 | 52 | −61 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 50.036 kr. i 2021 til 52.324 kr. i 2025 (+5 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 50 | 6 | 26 | 133 | 52 | −61 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 41.018 kr. i 2021 til 38.226 kr. i 2025 (−7 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 41 | 2 | 15 | 99 | 38 | −61 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 33 | 33 | 33 | 33 | 33 | 0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 33 | 33 | 33 | 33 | 33 | 0 % | |
| Varebeholdninger | 464 | 483 | 522 | 805 | 488 | −39 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 98.790 kr. i 2021 til 338.112 kr. i 2025 (+242 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 99 | 46 | 76 | 102 | 338 | +231 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 604 | 690 | 719 | 986 | 908 | −8 % | |
| Aktiver i alt | 636 | 723 | 752 | 1.019 | 941 | −8 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 608.328 kr. i 2021 til 763.398 kr. i 2025 (+25 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 608 | 611 | 626 | 725 | 763 | +5 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 842 kr. i 2021 til 0 kr. i 2022 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1 | 0 | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 27.297 kr. i 2021 til 177.110 kr. i 2025 (+549 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 27 | 112 | 126 | 293 | 177 | −40 % | |
| Passiver i alt | 636 | 723 | 752 | 1.019 | 941 | −8 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Karlslunde — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.