Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2024.
Humlevej 15, 5953 Tranekær · Ikke-finansielle holdingselskaber
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2024.
Seneste regnskabsår 2024
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | — | — | 13 % | 10,6 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | — | — | 611,6 % | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | — | 91,1 % | 98,8 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | — | 14,3 % | 10,7 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | — | — | 91,1 % | 98,8 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | — | 8,9 % | 1,2 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | 200,8 % | >999 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Ændring2023 → 2024 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | ||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra -8.328 kr. i 2021 til -9.575 kr. i 2024 (−15 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -8 | -8 | -8 | -10 | −15 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra -8.328 kr. i 2021 til -9.575 kr. i 2024 (−15 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -8 | -8 | -8 | -10 | −15 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 436.620 kr. i 2021 til 348.225 kr. i 2024 (−20 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 437 | 170 | 412 | 348 | −16 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 441.251 kr. i 2021 til 318.909 kr. i 2024 (−28 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 441 | 195 | 395 | 319 | −19 % | |
| Balance | ||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 1.261 | 1.348 | 1.381 | 1.292 | −6 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 1.261 | 1.348 | 1.381 | 1.292 | −6 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 339.789 kr. i 2021 til 457.767 kr. i 2024 (+35 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 340 | 381 | 546 | 458 | −16 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.228 | 1.177 | 1.662 | 1.714 | +3 % | |
| Aktiver i alt | 2.489 | 2.525 | 3.044 | 3.006 | −1 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 2.355.870 kr. i 2021 til 2.968.651 kr. i 2024 (+26 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.356 | 2.494 | 2.772 | 2.969 | +7 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 133.125 kr. i 2021 til 37.106 kr. i 2024 (−72 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 133 | 31 | 272 | 37 | −86 % | |
| Passiver i alt | 2.489 | 2.525 | 3.044 | 3.006 | −1 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | 0 | – | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Tranekær — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Langeland