Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Bygmarken 5, 3520 Farum · Fremstilling af andre maskiner til specielle formål i.a.n.
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,2 | — | 1,2 | 1 | 1,1 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 19,4 % | — | 15,1 % | 2,5 % | 6,5 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 330,9 % | — | 210,2 % | 265,7 % | 185,7 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 64,1 % | — | 46,7 % | 56,9 % | 43,3 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 30,3 % | — | 32,2 % | 4,5 % | 15 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 1.685.955 kr. | — | 1.675.629 kr. | 233.246 kr. | 741.377 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 64,1 % | — | 46,7 % | 56,9 % | 43,3 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 35,9 % | — | 53,3 % | 43,1 % | 56,7 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 132,9 % | — | 65,4 % | 0 % | 58,2 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 8.145.819 kr. i 2021 til 7.066.707 kr. i 2025 (−13 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 8.146 | 7.986 | 8.316 | 6.563 | 7.067 | +8 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 6.459.864 kr. i 2021 til 6.325.330 kr. i 2025 (−2 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 6.460 | 6.920 | 6.609 | 6.330 | 6.325 | −0 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 1.558.292 kr. i 2021 til 731.377 kr. i 2025 (−53 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.558 | 939 | 1.545 | 202 | 731 | +262 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 1.513.074 kr. i 2021 til 674.243 kr. i 2025 (−55 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.513 | 905 | 1.530 | 171 | 674 | +293 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 1.176.396 kr. i 2021 til 521.270 kr. i 2025 (−56 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.176 | 701 | 1.231 | 132 | 521 | +295 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 277 | 149 | 69 | 38 | 28 | −27 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 277 | 149 | 69 | 38 | 28 | −27 % | |
| Varebeholdninger | 1.196 | 1.394 | 1.247 | 1.317 | 1.384 | +5 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 2.326.645 kr. i 2021 til 2.506.320 kr. i 2025 (+8 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.327 | 2.165 | 2.524 | 0 | 2.506 | – | |
| Omsætningsaktiver i alt | 5.792 | 6.707 | 8.105 | 5.151 | 7.993 | +55 % | |
| Aktiver i alt | 6.069 | 6.856 | 8.174 | 5.189 | 8.021 | +55 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 3.887.194 kr. i 2021 til 3.472.290 kr. i 2025 (−11 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 3.887 | 3.588 | 3.819 | 2.951 | 3.472 | +18 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 133.853 kr. i 2021 til 154.798 kr. i 2025 (+16 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 134 | 31 | 0 | – | 155 | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 1.750.552 kr. i 2021 til 4.304.299 kr. i 2025 (+146 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.751 | 3.048 | 3.856 | 1.939 | 4.304 | +122 % | |
| Passiver i alt | 6.069 | 6.856 | 8.174 | 5.189 | 8.021 | +55 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 12 kr. i 2021 til 11 kr. i 2025 (−8 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 12 | 14 | 13 | 12 | 11 | −8 % | |
6 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Farum — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Furesø