Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Havnebyvej 214, 6792 Rømø · Fremstilling af friske bageriprodukter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | 1,2 | 1,2 | 1,3 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | — | 5,4 % | 6,4 % | 11,7 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | — | — | 58 % | 73,8 % | 106,1 % | Tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | — | — | 32,1 % | 33,4 % | 37,8 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | — | — | 16,9 % | 19,1 % | 30,9 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | 799.861 kr. | 915.120 kr. | 1.359.645 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | — | 32,1 % | 33,4 % | 37,8 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | — | 67,9 % | 66,6 % | 62,2 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | 17,1 % | 51,7 % | 89,7 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 3.229.678 kr. i 2021 til 4.053.118 kr. i 2025 (+25 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.230 | 3.275 | 3.994 | 3.601 | 4.053 | +13 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 2.008.665 kr. i 2021 til 2.693.473 kr. i 2025 (+34 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.009 | 2.332 | 3.194 | 2.686 | 2.693 | +0 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 720.367 kr. i 2022 til 970.803 kr. i 2025 (+35 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | – | 720 | 526 | 670 | 971 | +45 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 767.208 kr. i 2021 til 821.630 kr. i 2025 (+7 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 767 | 479 | 336 | 470 | 822 | +75 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 603.918 kr. i 2021 til 639.131 kr. i 2025 (+6 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 604 | 374 | 258 | 332 | 639 | +93 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | 0 | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 4.263 | 4.055 | 3.859 | 4.209 | 3.820 | −9 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | 0 | – | |
| Anlægsaktiver i alt | – | 4.055 | 3.859 | 4.209 | 3.820 | −9 % | |
| Varebeholdninger | – | 290 | 395 | 295 | 245 | −17 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 1.112.678 kr. i 2021 til 1.388.029 kr. i 2025 (+25 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.113 | 534 | 261 | 695 | 1.388 | +100 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | – | 964 | 887 | 992 | 1.642 | +66 % | |
| Aktiver i alt | 5.852 | 5.019 | 4.746 | 5.201 | 5.462 | +5 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 969.536 kr. i 2021 til 2.065.913 kr. i 2025 (+113 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 970 | 958 | 1.523 | 1.737 | 2.066 | +19 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 2.790.092 kr. i 2022 til 1.836.441 kr. i 2025 (−34 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | – | 2.790 | 1.684 | 2.088 | 1.836 | −12 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 1.262.654 kr. i 2022 til 1.547.009 kr. i 2025 (+23 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | – | 1.263 | 1.529 | 1.344 | 1.547 | +15 % | |
| Passiver i alt | 5.852 | 5.019 | 4.746 | 5.201 | 5.462 | +5 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 6 kr. i 2021 til 5 kr. i 2025 (−17 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 6 | 6 | 8 | 5 | 5 | 0 % | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Rømø — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Tønder