Acceptabel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Rørsangervej 31, 7900 Nykøbing M · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | — | -3,9 % | -4,1 % | -0,9 % | 18,8 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 50,9 % | 48,2 % | 46,2 % | 0 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | — | 9,9 % | 5,9 % | 5,2 % | 22,2 % | Tilfredsstillende | |
| Egenkapitalens forrentning | — | -39,1 % | -68,4 % | -18,1 % | 84,7 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 9,9 % | 5,9 % | 5,2 % | 22,2 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 90,1 % | 94,1 % | 94,8 % | 77,8 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra -5.000 kr. i 2021 til -3.125 kr. i 2025 (+38 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -5 | -3 | -3 | -3 | -3 | −25 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT) | – | – | – | – | – | – | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra -12.944 kr. i 2021 til 84.358 kr. i 2025 (+752 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -13 | -11 | -11 | -3 | 84 | +3473 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra -12.944 kr. i 2021 til 76.658 kr. i 2025 (+692 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -13 | -11 | -11 | -3 | 77 | +3165 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 150 | 150 | 150 | 150 | 408 | +172 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 150 | 150 | 150 | 150 | 408 | +172 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Omsætningsaktiver i alt | 129 | 127 | 124 | 117 | 0 | −100 % | |
| Aktiver i alt | 279 | 277 | 274 | 267 | 408 | +53 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 38.200 kr. i 2021 til 90.461 kr. i 2025 (+137 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 38 | 27 | 16 | 14 | 90 | +555 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 241.212 kr. i 2021 til 317.583 kr. i 2025 (+32 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 241 | 249 | 258 | 253 | 318 | +26 % | |
| Passiver i alt | 279 | 277 | 274 | 267 | 408 | +53 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | 0 | – | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Nykøbing M — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.