Acceptabel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Industrivej 68, 6760 Ribe · Detailhandel med sports- og fritidsudstyr
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | 0,8 | 1,7 | 1,6 | 1,5 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | -4,5 % | 6 % | 5,2 % | 4,4 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 78,1 % | 94,9 % | 103,3 % | 106,4 % | Tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | — | 26,1 % | 28,9 % | 30,6 % | 30 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | — | -17,3 % | 20,6 % | 16,9 % | 14,5 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | -241.460 kr. | 1.149.611 kr. | 1.057.809 kr. | 998.430 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 26,1 % | 28,9 % | 30,6 % | 30 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 73,9 % | 71,1 % | 69,4 % | 70 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 1,1 % | 4,8 % | 7,8 % | 2,7 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 1.529.986 kr. i 2021 til 2.408.297 kr. i 2025 (+57 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.530 | 1.242 | 2.478 | 2.469 | 2.408 | −2 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 658.547 kr. i 2021 til 1.409.867 kr. i 2025 (+114 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 659 | 1.484 | 1.328 | 1.411 | 1.410 | −0 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 806.489 kr. i 2021 til 844.606 kr. i 2025 (+5 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 806 | -382 | 996 | 904 | 845 | −7 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 780.181 kr. i 2021 til 619.783 kr. i 2025 (−21 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 780 | -507 | 769 | 673 | 620 | −8 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 608.514 kr. i 2021 til 476.871 kr. i 2025 (−22 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 609 | -396 | 594 | 524 | 477 | −9 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | 39 | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 5.711 | – | – | 5.428 | 5.274 | −3 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 5.749 | 5.736 | 5.582 | 5.428 | 5.274 | −3 % | |
| Varebeholdninger | 2.581 | 2.798 | 3.992 | 4.189 | 5.094 | +22 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 10.655 kr. i 2021 til 144.104 kr. i 2025 (+1252 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 11 | 44 | 222 | 358 | 144 | −60 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | – | 3.013 | 4.397 | 4.714 | 5.654 | +20 % | |
| Aktiver i alt | 8.677 | 8.749 | 9.979 | 10.142 | 10.928 | +8 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 2.682.242 kr. i 2021 til 3.281.221 kr. i 2025 (+22 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.682 | 2.286 | 2.880 | 3.104 | 3.281 | +6 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 2.702.037 kr. i 2021 til 2.048.648 kr. i 2025 (−24 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.702 | 2.375 | 2.217 | 2.209 | 2.049 | −7 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 3.088.196 kr. i 2021 til 5.313.869 kr. i 2025 (+72 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 3.088 | 3.858 | 4.632 | 4.562 | 5.314 | +16 % | |
| Passiver i alt | 8.677 | 8.749 | 9.979 | 10.142 | 10.928 | +8 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 0 % | |
13 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Ribe — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Esbjerg