Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Skottehusvej 12, 4320 Lejre · Catering på kontrakt og andre restaurationsaktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,1 | 1,1 | 1,2 | 1,3 | 1,1 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 8,5 % | 8,4 % | 19,1 % | 32,2 % | 19,5 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 149,2 % | 178,2 % | 191,5 % | 215,2 % | 180,8 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 54,3 % | 61,7 % | 49,8 % | 54,1 % | 47,2 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 15,8 % | 13,7 % | 38,3 % | 59,5 % | 41,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 525.231 kr. | 528.027 kr. | 1.121.287 kr. | 1.939.578 kr. | 926.164 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 54,3 % | 61,7 % | 49,8 % | 54,1 % | 47,2 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 45,7 % | 38,3 % | 50,2 % | 45,9 % | 52,8 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 72,8 % | 125,6 % | 143,8 % | 149,5 % | 124,7 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 6.368.676 kr. i 2021 til 8.654.770 kr. i 2025 (+36 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 6.369 | 7.112 | 7.503 | 9.353 | 8.655 | −7 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 5.843.446 kr. i 2021 til 7.728.607 kr. i 2025 (+32 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 5.843 | 6.584 | 6.382 | 7.413 | 7.729 | +4 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 442.603 kr. i 2021 til 891.241 kr. i 2025 (+101 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 443 | 470 | 1.084 | 1.912 | 891 | −53 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 443.233 kr. i 2021 til 899.504 kr. i 2025 (+103 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 443 | 473 | 1.087 | 1.942 | 900 | −54 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 357.686 kr. i 2021 til 701.430 kr. i 2025 (+96 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 358 | 350 | 845 | 1.484 | 701 | −53 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 1.190 | 1.182 | 169 | 156 | 202 | +29 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 138 | 138 | 6 | 6 | 6 | 0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 1.328 | 1.320 | 175 | 162 | 208 | +28 % | |
| Varebeholdninger | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 0 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 1.392.906 kr. i 2021 til 2.332.190 kr. i 2025 (+67 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.393 | 1.996 | 3.198 | 3.088 | 2.332 | −24 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.856 | 2.833 | 4.257 | 4.444 | 3.382 | −24 % | |
| Aktiver i alt | 4.184 | 4.153 | 4.432 | 4.606 | 3.590 | −22 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 2.270.367 kr. i 2021 til 1.693.269 kr. i 2025 (−25 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.270 | 2.563 | 2.208 | 2.492 | 1.693 | −32 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 1.914.066 kr. i 2021 til 1.870.334 kr. i 2025 (−2 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.914 | 1.589 | 2.223 | 2.065 | 1.870 | −9 % | |
| Passiver i alt | 4.184 | 4.153 | 4.432 | 4.606 | 3.590 | −22 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 14 kr. i 2021 til 0 kr. i 2025 (−100 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 14 | 15 | 15 | 17 | 0 | −100 % | |
11 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Lejre — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.