Acceptabel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Drosselvej 9, 4683 Rønnede · Udlejning af erhvervsejendomme
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 14,2 | 14,1 | 30,8 | 36,3 | 36,2 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 9,8 % | 7,1 % | 14,8 % | 8,4 % | 9,2 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | 33,5 % | 40,9 % | 26,7 % | 5,7 % | 81,6 % | Svag | |
| Soliditetsgrad | 13,6 % | 9,4 % | 16,3 % | 16,9 % | 18 % | Tilfredsstillende | |
| Egenkapitalens forrentning | 72 % | 75,4 % | 90,9 % | 49,8 % | 51,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 344.486 kr. | 342.468 kr. | 745.799 kr. | 878.634 kr. | 877.025 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 13,6 % | -0,9 % | 7,9 % | 9,2 % | 17,8 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 86,4 % | 90,6 % | 83,7 % | 83,1 % | 82 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 18 % | 40,9 % | 26,7 % | 5,7 % | 9,4 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 344.486 kr. i 2021 til 877.025 kr. i 2025 (+155 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 344 | 342 | 746 | 879 | 877 | −0 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 320.252 kr. i 2021 til 852.791 kr. i 2025 (+166 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 320 | 318 | 722 | 854 | 853 | −0 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 274.357 kr. i 2021 til 526.741 kr. i 2025 (+92 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 274 | 264 | 679 | 424 | 527 | +24 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 214.003 kr. i 2021 til 409.838 kr. i 2025 (+92 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 214 | 206 | 530 | 331 | 410 | +24 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | 300 | 300 | 300 | 9 | −97 % | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 1.556 | 1.532 | 1.507 | 1.483 | 1.459 | −2 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | 970 | 1.965 | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 1.556 | 1.832 | 2.777 | 3.748 | 1.468 | −61 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 337.416 kr. i 2021 til 341.158 kr. i 2025 (+1 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 337 | 1.069 | 791 | 185 | 341 | +84 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 630 | 1.069 | 791 | 185 | 2.976 | +1505 % | |
| Aktiver i alt | 2.185 | 2.900 | 3.568 | 3.934 | 4.444 | +13 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 297.224 kr. i 2021 til 798.024 kr. i 2025 (+168 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 297 | 273 | 583 | 663 | 798 | +20 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 1.877.520 kr. i 2021 til 3.645.773 kr. i 2025 (+94 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.878 | 2.611 | 2.964 | 3.244 | 3.646 | +12 % | |
| Passiver i alt | 2.185 | 2.900 | 3.568 | 3.934 | 4.444 | +13 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | 0 | 0 | – | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Rønnede — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.