Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Christiansfeldvej 40, 6070 Christiansfeld · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,3 | 1,5 | 1,2 | 1,4 | 1,3 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 39,1 % | 31 % | 11 % | 14 % | 16,3 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 158 % | 209,7 % | 171,3 % | 174,8 % | 276,1 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 41,7 % | 54,6 % | 43 % | 43,4 % | 64,3 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 93,8 % | 56,7 % | 25,6 % | 32,3 % | 25,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 800.742 kr. | 932.071 kr. | 555.465 kr. | 904.372 kr. | 829.027 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 41,7 % | 54,6 % | 43 % | 43,4 % | 64,3 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 58,3 % | 45,4 % | 57 % | 56,6 % | 35,7 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 92,7 % | 36,1 % | 5,3 % | 11,2 % | 9,5 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 3.343.827 kr. i 2022 til 3.366.012 kr. i 2026 (+1 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.344 | 2.859 | 2.660 | 3.119 | 3.366 | +8 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 2.543.085 kr. i 2022 til 2.536.985 kr. i 2026 (−0 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.543 | 1.927 | 2.104 | 2.215 | 2.537 | +15 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 783.075 kr. i 2022 til 826.537 kr. i 2026 (+6 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 783 | 898 | 522 | 871 | 827 | −5 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 769.921 kr. i 2022 til 814.533 kr. i 2026 (+6 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 770 | 885 | 513 | 836 | 815 | −3 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 600.555 kr. i 2022 til 634.220 kr. i 2026 (+6 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 601 | 690 | 377 | 647 | 634 | −2 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 152 | 118 | 84 | 50 | 91 | +82 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 152 | 118 | 84 | 50 | 91 | +82 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 813.407 kr. i 2022 til 130.969 kr. i 2026 (−84 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 813 | 363 | 103 | 292 | 131 | −55 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.386 | 2.109 | 3.351 | 4.559 | 3.799 | −17 % | |
| Aktiver i alt | 1.538 | 2.226 | 3.435 | 4.609 | 3.890 | −16 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 640.555 kr. i 2022 til 2.499.588 kr. i 2026 (+290 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 641 | 1.216 | 1.475 | 2.000 | 2.500 | +25 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 877.440 kr. i 2022 til 1.376.004 kr. i 2026 (+57 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 877 | 1.005 | 1.957 | 2.608 | 1.376 | −47 % | |
| Passiver i alt | 1.538 | 2.226 | 3.435 | 4.609 | 3.890 | −16 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 7 | 6 | 6 | 6 | 7 | +17 % | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Christiansfeld — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Kolding