Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Industrivej 2, 5450 Otterup · Fremstilling af andre færdige metalprodukter i.a.n.
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,2 | 1,2 | 1,1 | 1,1 | 1,1 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 7,1 % | 6 % | 1,3 % | 3 % | 4,4 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 199,6 % | 193,4 % | 286,1 % | 238,5 % | 332,8 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 73,2 % | 70,5 % | 69,1 % | 70,2 % | 79,2 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 9,6 % | 8,5 % | 1,9 % | 4,3 % | 5,6 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 17.075.193 kr. | 14.690.790 kr. | 9.872.231 kr. | 10.394.892 kr. | 11.105.319 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 73,2 % | 70,5 % | 69,1 % | 70,2 % | 79,2 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 26,8 % | 29,5 % | 30,9 % | 29,8 % | 20,8 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 60,4 % | 57,5 % | 109 % | 104,2 % | 67,8 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 48.487.696 kr. i 2021 til 47.139.098 kr. i 2025 (−3 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 48.488 | 48.291 | 43.726 | 43.491 | 47.139 | +8 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 31.412.503 kr. i 2021 til 36.033.779 kr. i 2025 (+15 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 31.413 | 33.600 | 33.854 | 33.096 | 36.034 | +9 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 8.978.782 kr. i 2021 til 4.683.694 kr. i 2025 (−48 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 8.979 | 7.407 | 2.284 | 3.375 | 4.684 | +39 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 8.543.922 kr. i 2021 til 4.796.840 kr. i 2025 (−44 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 8.544 | 7.045 | 2.210 | 3.479 | 4.797 | +38 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 6.664.591 kr. i 2021 til 3.740.151 kr. i 2025 (−44 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 6.665 | 5.494 | 1.155 | 2.712 | 3.740 | +38 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 54.689 | 49.059 | 52.753 | 48.363 | 42.782 | −12 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 54.689 | 49.059 | 52.753 | 48.363 | 42.782 | −12 % | |
| Varebeholdninger | 8.208 | 10.332 | 7.985 | 8.489 | 10.304 | +21 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 12.017.261 kr. i 2021 til 8.578.800 kr. i 2025 (−29 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 12.017 | 12.683 | 13.390 | 18.342 | 8.579 | −53 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 39.734 | 42.638 | 35.158 | 41.990 | 42.116 | +0 % | |
| Aktiver i alt | 94.423 | 91.697 | 87.912 | 90.353 | 84.898 | −6 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 69.110.070 kr. i 2021 til 67.212.286 kr. i 2025 (−3 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 69.110 | 64.604 | 60.760 | 63.472 | 67.212 | +6 % | |
| Langfristet gæld i alt | 0 | – | 9.309 | 3.893 | 0 | −100 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 19.910.883 kr. i 2021 til 12.655.197 kr. i 2025 (−36 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 19.911 | 22.045 | 12.290 | 17.609 | 12.655 | −28 % | |
| Passiver i alt | 94.423 | 91.697 | 87.912 | 90.353 | 84.898 | −6 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 86 kr. i 2021 til 81 kr. i 2025 (−6 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 86 | 88 | 87 | 78 | 81 | +4 % | |
5 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Otterup — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Nordfyns