Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Stamholmen 165A, 2650 Hvidovre · Anden finansiel formidling i.a.n.
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 84,7 % | 56,4 % | 49,6 % | 37,8 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | >999 % | >999 % | >999 % | >999 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 98,9 % | 99,2 % | 99,9 % | 99,8 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 85,7 % | 56,8 % | 49,6 % | 37,9 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 98,9 % | 99,2 % | 99,9 % | 99,8 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 1,1 % | 0,8 % | 0,1 % | 0,2 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | >999 % | >999 % | >999 % | >999 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | ||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra -3.125 kr. i 2022 til -2.375 kr. i 2024 (+24 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -3 | -28 | -2 | – | – | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra -2.375 kr. i 2024 til 797.094 kr. i 2025 (+33662 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | – | – | -2 | 797 | +33662 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 1.091.178 kr. i 2024 til 791.140 kr. i 2025 (−27 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | – | – | 1.091 | 791 | −27 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 238.836 kr. i 2022 til 791.140 kr. i 2025 (+231 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 239 | 275 | 1.091 | 791 | −27 % | |
| Balance | ||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 33 | 31 | 1.525 | 1.437 | −6 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 33 | 31 | 1.525 | 1.437 | −6 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 241.961 kr. i 2022 til 655.772 kr. i 2025 (+171 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 242 | 244 | 492 | 656 | +33 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 249 | 456 | 676 | 656 | −3 % | |
| Aktiver i alt | 282 | 488 | 2.202 | 2.093 | −5 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 278.836 kr. i 2022 til 2.089.725 kr. i 2025 (+649 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 279 | 484 | 2.199 | 2.090 | −5 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 3.125 kr. i 2022 til 3.250 kr. i 2025 (+4 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 3 | 4 | 3 | 3 | 0 % | |
| Passiver i alt | 282 | 488 | 2.202 | 2.093 | −5 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | 0 | – | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Hvidovre — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Hvidovre