Svag
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Qimerlua 3, 3900 Nuuk · Udlejning af erhvervsejendomme
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | — | 0,8 % | 1,6 % | 1,8 % | 2 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 0,5 % | 4 % | 2,4 % | 2 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | — | 2,1 % | 3,2 % | 4,5 % | 6,5 % | Svag | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 36,2 % | 48,6 % | 40,9 % | 31,1 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 2,1 % | 3,2 % | 4,5 % | 6,5 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 97,9 % | 96,8 % | 95,5 % | 93,5 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | 3,1 % | 2,4 % | 2 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 374.906 kr. i 2021 til 876.259 kr. i 2025 (+134 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 375 | 456 | 620 | 780 | 876 | +12 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 374.906 kr. i 2021 til 876.259 kr. i 2025 (+134 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 375 | 368 | 620 | 924 | 876 | −5 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 166.547 kr. i 2021 til 517.072 kr. i 2025 (+210 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 167 | 124 | 318 | 480 | 517 | +8 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 113.414 kr. i 2021 til 380.246 kr. i 2025 (+235 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 113 | 93 | 242 | 345 | 380 | +10 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 9.278 | 12.300 | 15.210 | 18.600 | 18.600 | 0 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 9.278 | 12.300 | 15.210 | 18.600 | 18.600 | 0 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 135.717 kr. i 2023 til 126.320 kr. i 2025 (−7 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | – | – | 136 | 134 | 126 | −6 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1 | 16 | 179 | 134 | 126 | −6 % | |
| Aktiver i alt | 9.279 | 12.316 | 15.389 | 18.734 | 18.726 | −0 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 163.414 kr. i 2021 til 1.222.700 kr. i 2025 (+648 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 163 | 256 | 498 | 842 | 1.223 | +45 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 6.464.696 kr. i 2021 til 10.620.340 kr. i 2025 (+64 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 6.465 | 8.427 | 10.283 | 12.109 | 10.620 | −12 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 2.598.210 kr. i 2021 til 6.450.510 kr. i 2025 (+148 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.598 | 3.549 | 4.447 | 5.486 | 6.451 | +18 % | |
| Passiver i alt | 9.279 | 12.316 | 15.389 | 18.734 | 18.726 | −0 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | – | – | – | 0 | – | |
5 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Nuuk — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Sermersooq