Kritisk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Legindvej 5, 7900 Nykøbing M · Avl af heste og dyr af hestefamilien
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | 0,3 | 0,5 | 0,1 | -0,1 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | -26,6 % | -19,4 % | -44,5 % | -55 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 35,2 % | 32 % | 23,6 % | 19 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | — | -157,8 % | -184 % | -280,1 % | -379,5 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 16,9 % | 10,6 % | 15,9 % | 14,5 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | -1.999.695 kr. | -1.447.334 kr. | -3.125.653 kr. | -3.508.707 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | -157,8 % | -184 % | -280,1 % | -379,5 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 257,8 % | 284 % | 380,1 % | 479,5 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter |
negativ egenkapital er forværret
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 828.549 kr. i 2022 til -237.900 kr. i 2026 (−129 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 829 | 1.091 | 2.078 | 510 | -238 | −147 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 2.535.477 kr. i 2022 til 3.270.807 kr. i 2026 (+29 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.535 | 3.090 | 3.525 | 3.636 | 3.271 | −10 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra -1.868.947 kr. i 2022 til -3.742.728 kr. i 2026 (−100 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -1.869 | -2.248 | -1.702 | -3.361 | -3.743 | −11 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra -2.257.320 kr. i 2022 til -4.953.981 kr. i 2026 (−119 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -2.257 | -3.024 | -2.865 | -4.571 | -4.954 | −8 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra -2.171.760 kr. i 2022 til -4.034.856 kr. i 2026 (−86 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -2.172 | -3.024 | -2.113 | -3.782 | -4.035 | −7 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 1.050 | 1.041 | 980 | 884 | 683 | −23 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 1.050 | 1.041 | 980 | 884 | 683 | −23 % | |
| Varebeholdninger | 11.611 | 9.457 | 7.928 | 5.938 | 4.716 | −21 % | |
| Likvide beholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Omsætningsaktiver i alt | 13.093 | 10.311 | 9.898 | 7.615 | 6.654 | −13 % | |
| Aktiver i alt | 14.143 | 11.352 | 10.879 | 8.499 | 7.336 | −14 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra -14.883.981 kr. i 2022 til -27.838.452 kr. i 2026 (−87 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -14.884 | -17.908 | -20.022 | -23.804 | -27.838 | −17 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 29.027.025 kr. i 2022 til 35.040.838 kr. i 2026 (+21 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 29.027 | 29.261 | 30.900 | 32.303 | 35.041 | +8 % | |
| Passiver i alt | 14.143 | 11.352 | 10.879 | 8.499 | 7.336 | −14 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 11 kr. i 2022 til 10 kr. i 2026 (−9 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 11 | 13 | 13 | 11 | 10 | −9 % | |
5 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Nykøbing M — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.