Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Nebelgårdsvej 25, 8600 Silkeborg · Detailhandel med kød og kødprodukter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | 1,1 | 1,1 | 1 | 1 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | 8,2 % | 6,5 % | 2,1 % | 1,1 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 422,8 % | 380,7 % | 315,4 % | 309,5 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | 84 % | 85 % | 78,6 % | 81,1 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 9,8 % | 7,6 % | 2,7 % | 1,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | 669.191 kr. | 631.069 kr. | 547.334 kr. | 345.529 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 84 % | 85 % | 78,6 % | 81,1 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 16 % | 15 % | 21,4 % | 18,9 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 244,4 % | 188,1 % | 177,3 % | 134,3 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 2.781.305 kr. i 2021 til 3.187.516 kr. i 2025 (+15 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.781 | 2.759 | 2.844 | 2.996 | 3.188 | +6 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 2.235.283 kr. i 2021 til 2.841.987 kr. i 2025 (+27 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.235 | 2.090 | 2.213 | 2.448 | 2.842 | +16 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 207.231 kr. i 2021 til 46.167 kr. i 2025 (−78 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 207 | 356 | 288 | 87 | 46 | −47 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 192.931 kr. i 2021 til 47.129 kr. i 2025 (−76 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 193 | 345 | 284 | 98 | 47 | −52 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 152.018 kr. i 2021 til 40.612 kr. i 2025 (−73 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 152 | 270 | 221 | 79 | 41 | −49 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 1.415 | 1.102 | 1.560 | 1.210 | 1.541 | +27 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 1.415 | 1.102 | 1.560 | 1.210 | 1.541 | +27 % | |
| Varebeholdninger | 449 | 513 | 500 | 593 | 512 | −14 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 872.136 kr. i 2021 til 914.420 kr. i 2025 (+5 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 872 | 1.266 | 912 | 1.405 | 914 | −35 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.744 | 2.189 | 1.845 | 2.499 | 2.107 | −16 % | |
| Aktiver i alt | 3.159 | 3.291 | 3.406 | 3.709 | 3.648 | −2 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 2.576.677 kr. i 2021 til 2.957.564 kr. i 2025 (+15 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2.577 | 2.765 | 2.896 | 2.917 | 2.958 | +1 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 569.531 kr. i 2021 til 680.966 kr. i 2025 (+20 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 570 | 518 | 485 | 792 | 681 | −14 % | |
| Passiver i alt | 3.159 | 3.291 | 3.406 | 3.709 | 3.648 | −2 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 3 kr. i 2021 til 4 kr. i 2025 (+33 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 | +33 % | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Silkeborg — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Silkeborg