Finansiel kreditstyrke
BETAMeget stærk
Confidence 59%
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2023.
Skjoldborgsvej 6, 8752 Østbirk · Finansielle holdingselskaber
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2023.
Seneste regnskabsår 2023
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 56,9 % | 58,6 % | 53,8 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 86,5 % | 612,1 % | — | Kan ikke beregnes — nævneren er nul | |
| Soliditetsgrad | 67,4 % | 96 % | 100 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 84,5 % | 61 % | 53,8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 67,4 % | 96 % | 100 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 32,6 % | 4 % | 0 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 295,1 % | — | Kan ikke beregnes — nævneren er nul |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | Ændring2022 → 2023 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste | – | – | – | – | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 204.588 kr. i 2021 til 242.356 kr. i 2023 (+18 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 205 | 192 | 242 | +26 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 204.588 kr. i 2021 til 244.097 kr. i 2023 (+19 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 205 | 200 | 244 | +22 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 204.588 kr. i 2021 til 244.097 kr. i 2023 (+19 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 205 | 200 | 244 | +22 % | |
| Balance | |||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 258 | 258 | 258 | 0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 258 | 258 | 258 | 0 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 40.231 kr. i 2022 til 168.342 kr. i 2023 (+318 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | – | 40 | 168 | +318 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 101 | 83 | 196 | +135 % | |
| Aktiver i alt | 359 | 341 | 454 | +33 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 242.237 kr. i 2021 til 454.099 kr. i 2023 (+87 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 242 | 328 | 454 | +39 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 117.092 kr. i 2021 til 0 kr. i 2023 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 117 | 14 | 0 | −100 % | |
| Passiver i alt | 359 | 341 | 454 | +33 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | 0 | 0 | – | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske