God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Golfhøjen 6, 8400 Ebeltoft · Ikke-finansielle holdingselskaber
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 20,3 | 20 | 9,7 | 24,2 | 22,1 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 2,8 % | 1,8 % | 1,5 % | 1,8 % | 1,9 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | 43,7 % | 35,5 % | 35,9 % | 61,6 % | 137,5 % | God | |
| Soliditetsgrad | 28,3 % | 27,3 % | 26,1 % | 28 % | 29,6 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | 9,9 % | 6,6 % | 5,9 % | 6,5 % | 6,3 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 213.940 kr. | 210.017 kr. | 102.362 kr. | 254.053 kr. | 232.852 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 28,3 % | 27,3 % | 26,1 % | 28 % | 29,6 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 71,7 % | 72,7 % | 73,9 % | 72 % | 70,4 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 26,6 % | 18,4 % | 15,9 % | 30,3 % | 102,8 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 213.940 kr. i 2021 til 232.852 kr. i 2025 (+9 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 214 | 210 | 102 | 254 | 233 | −8 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 203.426 kr. i 2021 til 222.338 kr. i 2025 (+9 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 203 | 200 | 92 | 244 | 222 | −9 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 144.742 kr. i 2021 til 95.475 kr. i 2025 (−34 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 145 | 103 | 88 | 93 | 95 | +2 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 111.744 kr. i 2021 til 73.802 kr. i 2025 (−34 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 112 | 71 | 61 | 72 | 74 | +3 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 3.896 | 3.886 | 3.875 | 3.865 | 3.854 | −0 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 3.896 | 3.886 | 3.875 | 3.865 | 3.854 | −0 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 50.880 kr. i 2021 til 77.102 kr. i 2025 (+52 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 51 | 41 | 24 | 27 | 77 | +186 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 84 | 79 | 55 | 55 | 103 | +88 % | |
| Aktiver i alt | 3.980 | 3.964 | 3.930 | 3.920 | 3.958 | +1 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 1.127.138 kr. i 2021 til 1.172.617 kr. i 2025 (+4 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.127 | 1.084 | 1.027 | 1.099 | 1.173 | +7 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 2.661.663 kr. i 2021 til 2.709.900 kr. i 2025 (+2 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.662 | 2.659 | 2.750 | 2.732 | 2.710 | −1 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 191.205 kr. i 2021 til 75.011 kr. i 2025 (−61 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 191 | 221 | 153 | 89 | 75 | −16 % | |
| Passiver i alt | 3.980 | 3.964 | 3.930 | 3.920 | 3.958 | +1 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
3 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Ebeltoft — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Syddjurs