Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Linå Bygade 56, 8600 Silkeborg · Ikke-finansielle holdingselskaber
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | — | 23,3 % | 17,8 % | -50,9 % | 23,9 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | — | 78,2 % | 497,3 % | 31,7 % | 31,1 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | — | 93,1 % | 98,8 % | 76,2 % | 81,4 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | — | 25 % | 18 % | -66,7 % | 29,4 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | — | 93,1 % | 98,8 % | 76,2 % | 81,4 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | 6,9 % | 1,2 % | 23,8 % | 18,6 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | 0 % | 75,5 % | 2,7 % | 2,2 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra -7.310 kr. i 2022 til -10.865 kr. i 2026 (−49 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | -7 | -8 | -7 | -7 | -11 | −46 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT) | – | – | – | – | – | – | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 289.410 kr. i 2022 til 365.277 kr. i 2026 (+26 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 289 | 323 | 285 | -592 | 365 | +162 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 294.445 kr. i 2022 til 367.665 kr. i 2026 (+25 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 294 | 327 | 288 | -590 | 368 | +162 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 1.089 | 1.330 | 1.523 | 1.073 | 1.449 | +35 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 1.089 | 1.330 | 1.523 | 1.073 | 1.449 | +35 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 221 kr. i 2022 til 6.404 kr. i 2026 (+2798 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 0 | 0 | 14 | 7 | 6 | −13 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 71 | 75 | 92 | 87 | 89 | +2 % | |
| Aktiver i alt | 1.160 | 1.406 | 1.616 | 1.160 | 1.538 | +33 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 981.559 kr. i 2022 til 1.252.283 kr. i 2026 (+28 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 982 | 1.309 | 1.597 | 885 | 1.252 | +42 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 178.921 kr. i 2022 til 285.607 kr. i 2026 (+60 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 179 | 97 | 19 | 276 | 286 | +4 % | |
| Passiver i alt | 1.160 | 1.406 | 1.616 | 1.160 | 1.538 | +33 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
6 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Silkeborg — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Silkeborg