Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Syrenvej 25, 7100 Vejle · Anden teknisk rådgivning
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | -4,6 % | -4,6 % | 36,6 % | 29,1 % | 18,7 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 507 % | 330,9 % | 275,3 % | 420,6 % | 711,2 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 90,1 % | 84,6 % | 70,9 % | 79,6 % | 87,7 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | -5,1 % | -5,4 % | 51,6 % | 36,6 % | 21,3 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 90,1 % | 84,6 % | 70,9 % | 79,6 % | 87,7 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 9,9 % | 15,4 % | 29,1 % | 20,4 % | 12,3 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 7 % | 10,9 % | 206,7 % | 351,1 % | 30,4 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra -1.850 kr. i 2022 til 18.560 kr. i 2026 (+1103 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -2 | -2 | 33 | 53 | 19 | −65 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra -1.850 kr. i 2022 til 18.560 kr. i 2026 (+1103 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -2 | -2 | 33 | 53 | 19 | −65 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra -1.853 kr. i 2022 til 38.888 kr. i 2026 (+2199 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -2 | -2 | 43 | 53 | 39 | −26 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra -1.853 kr. i 2022 til 30.330 kr. i 2026 (+1737 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -2 | -2 | 37 | 41 | 30 | −26 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 0 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 280 kr. i 2022 til 6.091 kr. i 2026 (+2075 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 0 | 1 | 60 | 101 | 6 | −94 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 20 | 21 | 80 | 121 | 143 | +18 % | |
| Aktiver i alt | 40 | 41 | 100 | 141 | 163 | +15 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 36.280 kr. i 2022 til 142.546 kr. i 2026 (+293 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 36 | 34 | 71 | 112 | 143 | +27 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 4.000 kr. i 2022 til 20.051 kr. i 2026 (+401 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 4 | 6 | 29 | 29 | 20 | −30 % | |
| Passiver i alt | 40 | 41 | 100 | 141 | 163 | +15 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Vejle — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.