Moderat
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Brahesborgvej 33, 7000 Fredericia · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 0,4 | 1,3 | 1 | 1,3 | 1,4 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | -7,7 % | 0,8 % | -2,2 % | 5,2 % | 3,3 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 19,2 % | 18,5 % | 17,1 % | 29,4 % | 44,3 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | 6,8 % | 7,6 % | 5,6 % | 16,4 % | 17,4 % | Tilfredsstillende | |
| Egenkapitalens forrentning | -113,8 % | 10,7 % | -39,1 % | 32 % | 19 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | -409.108 kr. | 242.938 kr. | 78.935 kr. | 269.493 kr. | 279.222 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 6,8 % | 7,6 % | 5,6 % | 16,4 % | 17,4 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 93,2 % | 92,4 % | 94,4 % | 83,6 % | 82,6 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 0 % | — | 0,2 % | 0,3 % | 0,3 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 316.564 kr. i 2022 til 806.874 kr. i 2026 (+155 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 317 | 746 | 586 | 821 | 807 | −2 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 725.672 kr. i 2022 til 527.652 kr. i 2026 (−27 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 726 | 503 | 507 | 552 | 528 | −4 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra -443.870 kr. i 2022 til 236.910 kr. i 2026 (+153 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -444 | 169 | -9 | 209 | 237 | +13 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra -521.417 kr. i 2022 til 154.483 kr. i 2026 (+130 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -521 | 65 | -174 | 153 | 154 | +1 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra -410.777 kr. i 2022 til 99.966 kr. i 2026 (+124 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -411 | 43 | -113 | 137 | 100 | −27 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 2.808 | 2.814 | 2.726 | 84 | 41 | −51 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 1.881 | 1.881 | 1.881 | 1.881 | 1.881 | 0 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 4.689 | 4.695 | 4.607 | 1.965 | 1.923 | −2 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 0 kr. i 2022 til 6.600 kr. i 2026. Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 0 | – | 7 | 7 | 7 | 0 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 642 | 617 | 584 | 642 | 1.108 | +73 % | |
| Aktiver i alt | 5.331 | 5.312 | 5.191 | 2.607 | 3.031 | +16 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 360.823 kr. i 2022 til 527.315 kr. i 2026 (+46 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 361 | 404 | 291 | 427 | 527 | +23 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 1.633.682 kr. i 2022 til 0 kr. i 2025 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.634 | 1.565 | 1.494 | 0 | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 3.336.367 kr. i 2022 til 2.503.388 kr. i 2026 (−25 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.336 | 3.343 | 3.406 | 2.179 | 2.503 | +15 % | |
| Passiver i alt | 5.331 | 5.312 | 5.191 | 2.607 | 3.031 | +16 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🟢Gennemsnitligt antal medarbejdere steg fra 2 kr. i 2022 til 3 kr. i 2026 (+50 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 | 0 % | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Fredericia — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Fredericia