Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Bakkeager 15, 8700 Horsens · Udlejning af erhvervsejendomme
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 2,3 | 2,2 | 1,9 | 6 | 8,3 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 2,4 % | 1 % | 0,1 % | 2,3 % | 5,6 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 82 % | 80,1 % | 91,8 % | 120 % | 945,6 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 37,2 % | 38,9 % | 32,8 % | 40,9 % | 59,6 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 6,5 % | 2,5 % | 0,3 % | 5,7 % | 9,5 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 205.616 kr. | 193.622 kr. | 163.131 kr. | 398.955 kr. | 265.430 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 37,2 % | 38,9 % | 32,8 % | 40,9 % | 59,6 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 62,8 % | 61,1 % | 67,2 % | 59,1 % | 40,4 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 25,1 % | 12,9 % | 81,7 % | 120 % | 945,6 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 205.616 kr. i 2021 til 265.430 kr. i 2025 (+29 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 206 | 194 | 163 | 399 | 265 | −33 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 117.933 kr. i 2021 til 233.557 kr. i 2025 (+98 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 118 | 106 | 75 | 332 | 234 | −30 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 83.681 kr. i 2021 til 156.754 kr. i 2025 (+87 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 84 | 68 | 11 | 221 | 157 | −29 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 127.180 kr. i 2021 til 156.754 kr. i 2025 (+23 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 127 | 49 | 7 | 93 | 157 | +68 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 5.084 | 4.996 | 4.908 | 3.840 | 1.952 | −49 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 5 | 5 | 0 | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 5.089 | 5.001 | 4.908 | 3.840 | 1.952 | −49 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 52.333 kr. i 2021 til 826.633 kr. i 2025 (+1480 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 52 | 26 | 960 | 160 | 827 | +416 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 171 | 163 | 1.079 | 160 | 827 | +416 % | |
| Aktiver i alt | 5.260 | 5.164 | 5.988 | 4.000 | 2.778 | −31 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 1.958.414 kr. i 2021 til 1.657.110 kr. i 2025 (−15 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.958 | 2.008 | 1.965 | 1.635 | 1.657 | +1 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 3.092.722 kr. i 2021 til 1.033.719 kr. i 2025 (−67 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 3.093 | 2.953 | 2.847 | 2.231 | 1.034 | −54 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 208.404 kr. i 2021 til 87.418 kr. i 2025 (−58 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 208 | 204 | 1.176 | 134 | 87 | −35 % | |
| Passiver i alt | 5.260 | 5.164 | 5.988 | 4.000 | 2.778 | −31 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
11 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Horsens — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Horsens