Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Amager Landevej 189, 2770 Kastrup · Engroshandel med andre råvarer og halvfabrikata
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | 17,5 % | 9 % | 9,4 % | 28,5 % | 19,7 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | 123,8 % | 121,2 % | 120 % | 163,8 % | 179,2 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 19,2 % | 15,3 % | 14,1 % | 31,2 % | 39,5 % | God | |
| Egenkapitalens forrentning | 91,1 % | 59,1 % | 66,5 % | 91,5 % | 49,8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | 19,2 % | 15,3 % | 14,1 % | 31,2 % | 39,5 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 80,8 % | 84,7 % | 85,9 % | 68,8 % | 60,5 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 15,4 % | 14,9 % | 36,5 % | 10,7 % | 2,2 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 1.328.510 kr. i 2022 til 1.168.733 kr. i 2026 (−12 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.329 | 940 | 1.002 | 1.412 | 1.169 | −17 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 886.938 kr. i 2022 til 850.291 kr. i 2026 (−4 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 887 | 663 | 726 | 793 | 850 | +7 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 441.572 kr. i 2022 til 318.442 kr. i 2026 (−28 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 442 | 278 | 277 | 619 | 318 | −49 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 432.922 kr. i 2022 til 308.167 kr. i 2026 (−29 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 433 | 251 | 245 | 601 | 308 | −49 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 332.140 kr. i 2022 til 240.209 kr. i 2026 (−28 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 332 | 196 | 191 | 468 | 240 | −49 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Varebeholdninger | 831 | 1.277 | 731 | 888 | 825 | −7 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 236.618 kr. i 2022 til 14.922 kr. i 2026 (−94 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 237 | 266 | 621 | 107 | 15 | −86 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.896 | 2.168 | 2.040 | 1.641 | 1.221 | −26 % | |
| Aktiver i alt | 1.896 | 2.168 | 2.040 | 1.641 | 1.221 | −26 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 364.681 kr. i 2022 til 481.939 kr. i 2026 (+32 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 365 | 332 | 287 | 512 | 482 | −6 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 47.294 kr. i 2023 til 57.958 kr. i 2026 (+23 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | – | 47 | 53 | 127 | 58 | −54 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 1.531.546 kr. i 2022 til 681.301 kr. i 2026 (−56 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.532 | 1.789 | 1.700 | 1.002 | 681 | −32 % | |
| Passiver i alt | 1.896 | 2.168 | 2.040 | 1.641 | 1.221 | −26 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 0 % | |
4 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Kastrup — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Tårnby