Stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2024.
Langelinie Allé 17, 2100 København Ø · Ikke-finansielle holdingselskaber
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2024.
Seneste regnskabsår 2024
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Afkastningsgrad | -49,5 % | 56,9 % | 21,7 % | 68,7 % | Meget god | |
| Likviditetsgrad 1 | — | — | 54,7 % | 0,2 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Soliditetsgrad | -59,1 % | 48,9 % | 53,2 % | 85,2 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 83,9 % | 116,3 % | 40,8 % | 80,7 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | -3.500 kr. | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Materiel soliditetsgrad | -59,1 % | 48,9 % | 53,2 % | 85,2 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 159,1 % | 51,1 % | 46,8 % | 14,8 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | 54,7 % | 0,2 % | Ingen vurdering |
negativ egenkapital er reetableret
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Ændring2023 → 2024 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | ||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra -4.000 kr. i 2021 til -3.500 kr. i 2023 (+13 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -4 | 4 | -4 | – | – | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 3.500 kr. i 2022 til -3.500 kr. i 2024 (−200 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | – | 4 | -4 | -4 | 0 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra -67.240 kr. i 2021 til 1.293.962 kr. i 2024 (+2024 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -67 | 287 | 170 | 1.294 | +660 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra -67.240 kr. i 2021 til 1.293.962 kr. i 2024 (+2024 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -67 | 287 | 170 | 1.294 | +660 % | |
| Balance | ||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 0 | – | – | – | – | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 136 | 504 | 583 | 1.882 | +223 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 136 | 504 | 583 | 1.882 | +223 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 200.525 kr. i 2023 til 579 kr. i 2024 (−100 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | – | – | 201 | 1 | −100 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | – | – | 201 | 1 | −100 % | |
| Aktiver i alt | 136 | 504 | 784 | 1.882 | +140 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra -80.159 kr. i 2021 til 1.602.726 kr. i 2024 (+2099 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | -80 | 247 | 417 | 1.603 | +284 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 215.882 kr. i 2021 til 279.470 kr. i 2024 (+29 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 216 | 257 | 367 | 279 | −24 % | |
| Passiver i alt | 136 | 504 | 784 | 1.882 | +140 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | 1 | 1 | – | – | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i København Ø — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i København