God
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Romvigvej 14, 7490 Aulum · Produktion af slagtesvin
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 6,5 | 0,2 | 3 | 2,8 | 8,7 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 11,3 % | -2,3 % | 0,7 % | 6 % | 13,1 % | God | |
| Likviditetsgrad 1 | 165,5 % | 122,4 % | 163 % | 196,6 % | 186,5 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 39,8 % | 26,5 % | 27,6 % | 30,7 % | 21,5 % | Tilfredsstillende | |
| Egenkapitalens forrentning | 28,5 % | -8,6 % | 2,7 % | 19,6 % | 61,1 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 1.174.711 kr. | -81.463 kr. | 343.628 kr. | 978.944 kr. | 2.777.910 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 39,8 % | 26,5 % | 27,6 % | 30,7 % | 21,5 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 60,2 % | 73,5 % | 72,4 % | 69,3 % | 78,5 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 56,2 % | 12,8 % | 0 % | 0 % | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 1.283.117 kr. i 2021 til 2.787.146 kr. i 2025 (+117 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.283 | 51 | 344 | 979 | 2.787 | +185 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 108.406 kr. i 2021 til 0 kr. i 2024 (−100 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 108 | 133 | 0 | 0 | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 1.085.988 kr. i 2021 til 2.458.077 kr. i 2025 (+126 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.086 | -199 | 229 | 632 | 2.458 | +289 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 1.025.239 kr. i 2021 til 2.120.383 kr. i 2025 (+107 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.025 | -136 | 43 | 391 | 2.120 | +443 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 803.181 kr. i 2021 til 1.650.123 kr. i 2025 (+105 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 803 | -105 | 33 | 303 | 1.650 | +444 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 883 | 1.297 | 1.183 | 836 | 1.391 | +66 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 1.217 | 1.416 | 218 | 218 | 230 | +5 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 2.099 | 2.714 | 1.401 | 1.054 | 1.621 | +54 % | |
| Varebeholdninger | 2.318 | 1.061 | 2.452 | 3.751 | 8.885 | +137 % | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 1.693.182 kr. i 2021 til 0 kr. i 2024 (−100 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.693 | 194 | 0 | 0 | – | – | |
| Omsætningsaktiver i alt | 4.985 | 1.863 | 3.107 | 3.986 | 10.960 | +175 % | |
| Aktiver i alt | 7.084 | 4.577 | 4.509 | 5.041 | 12.581 | +150 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 2.817.144 kr. i 2021 til 2.699.345 kr. i 2025 (−4 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.817 | 1.213 | 1.246 | 1.549 | 2.699 | +74 % | |
| Langfristet gæld i alt🔴Langfristet gæld i alt steg fra 673.357 kr. i 2021 til 3.054.665 kr. i 2025 (+354 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 673 | 1.518 | 1.000 | 1.000 | 3.055 | +205 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🔴Kortfristede gældsforpligtelser i alt steg fra 3.011.749 kr. i 2021 til 5.878.182 kr. i 2025 (+95 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 3.012 | 1.522 | 1.907 | 2.027 | 5.878 | +190 % | |
| Passiver i alt | 7.084 | 4.577 | 4.509 | 5.041 | 12.581 | +150 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 % | |
4 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Aulum — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Herning