Acceptabel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Håndværkerbyen 17, 2670 Greve · Maskinforarbejdning af metal
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 1,3 | 1 | 1,1 | 1,2 | 0,6 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 20,1 % | -4,4 % | 11,9 % | 15,9 % | -24,7 % | Ikke tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 214,4 % | 157 % | 255,9 % | 377,8 % | 393,3 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 55,4 % | 36,7 % | 61,3 % | 73,5 % | 74,6 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 36,2 % | -11,9 % | 19,4 % | 21,7 % | -33,1 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 638.832 kr. | -47.770 kr. | 268.985 kr. | 441.628 kr. | -315.386 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 55,4 % | 36,7 % | 61,3 % | 73,5 % | 74,6 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 44,6 % | 63,3 % | 38,7 % | 26,5 % | 25,4 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 50,5 % | 21,2 % | 71,6 % | 167,3 % | 250,2 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 2.390.403 kr. i 2021 til 494.679 kr. i 2025 (−79 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 2.390 | 1.811 | 2.136 | 2.172 | 495 | −77 % | |
| Personaleomkostninger🟢Personaleomkostninger faldt fra 1.751.571 kr. i 2021 til 810.065 kr. i 2025 (−54 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.752 | 1.858 | 1.867 | 1.730 | 810 | −53 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 601.927 kr. i 2021 til -343.208 kr. i 2025 (−157 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 602 | -76 | 241 | 414 | -343 | −183 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 583.804 kr. i 2021 til -349.958 kr. i 2025 (−160 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 584 | -91 | 232 | 406 | -350 | −186 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 453.330 kr. i 2021 til -346.998 kr. i 2025 (−177 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 453 | -127 | 233 | 316 | -347 | −210 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 111 | 83 | 56 | 28 | 0 | −100 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 111 | 83 | 56 | 28 | 0 | −100 % | |
| Varebeholdninger | 106 | 100 | 119 | 97 | 75 | −23 % | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 506.009 kr. i 2021 til 895.123 kr. i 2025 (+77 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 506 | 382 | 533 | 866 | 895 | +3 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.147 | 2.825 | 1.904 | 1.955 | 1.407 | −28 % | |
| Aktiver i alt | 2.259 | 2.909 | 1.960 | 1.983 | 1.407 | −29 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 1.251.321 kr. i 2021 til 1.049.519 kr. i 2025 (−16 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 1.251 | 1.068 | 1.201 | 1.458 | 1.050 | −28 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 1.001.738 kr. i 2021 til 357.779 kr. i 2025 (−64 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 1.002 | 1.800 | 744 | 517 | 358 | −31 % | |
| Passiver i alt | 2.259 | 2.909 | 1.960 | 1.983 | 1.407 | −29 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere🔴Gennemsnitligt antal medarbejdere faldt fra 6 kr. i 2021 til 3 kr. i 2025 (−50 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 6 | 7 | 7 | 5 | 3 | −40 % | |
4 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Greve — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.