Meget stærk
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Industriparken 18A, 4640 Faxe · Anden finansiel formidling i.a.n.
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2026.
Seneste regnskabsår 2026
| Nøgletal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | 7,7 | 8,3 | 8,6 | 8,3 | 8,6 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | 3,7 % | 3,8 % | 4,5 % | 3,5 % | 3,7 % | Tilfredsstillende | |
| Likviditetsgrad 1 | 318,4 % | 928,2 % | 758,6 % | 94 % | 292,7 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | 96,3 % | 97 % | 97,1 % | 97 % | 97 % | Meget god | |
| Egenkapitalens forrentning | 3,8 % | 3,9 % | 4,7 % | 3,6 % | 3,8 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | 180.219 kr. | 196.090 kr. | 201.679 kr. | 193.966 kr. | 202.766 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | 96,3 % | 97 % | 97,1 % | 97 % | 97 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | 3,7 % | 3 % | 2,9 % | 3 % | 3 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | 219,6 % | 832,7 % | 732,9 % | 77,7 % | 281,3 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Ændring2025 → 2026 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🟢Bruttofortjeneste steg fra 180.219 kr. i 2022 til 202.766 kr. i 2026 (+13 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 180 | 196 | 202 | 194 | 203 | +5 % | |
| Personaleomkostninger | – | – | – | – | – | – | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🟢Primært resultat (EBIT) steg fra 156.719 kr. i 2022 til 179.266 kr. i 2026 (+14 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 157 | 173 | 178 | 170 | 179 | +5 % | |
| Resultat før skat🟢Resultat før skat steg fra 213.802 kr. i 2022 til 225.564 kr. i 2026 (+6 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 214 | 224 | 261 | 210 | 226 | +8 % | |
| Årets resultat🟢Årets resultat steg fra 169.230 kr. i 2022 til 178.520 kr. i 2026 (+5 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 169 | 177 | 213 | 166 | 179 | +8 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 3.551 | 3.528 | 3.504 | 3.481 | 3.457 | −1 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | 583 | 280 | 190 | 1.148 | 1.033 | −10 % | |
| Anlægsaktiver i alt | 4.134 | 3.807 | 3.694 | 4.628 | 4.490 | −3 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🔴Likvide beholdninger faldt fra 312.780 kr. i 2022 til 306.595 kr. i 2026 (−2 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 313 | 729 | 983 | 112 | 307 | +173 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 454 | 813 | 1.017 | 136 | 319 | +134 % | |
| Aktiver i alt | 4.588 | 4.620 | 4.711 | 4.765 | 4.809 | +1 % | |
| Egenkapital i alt🟢Egenkapital i alt steg fra 4.418.345 kr. i 2022 til 4.663.345 kr. i 2026 (+6 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 4.418 | 4.481 | 4.576 | 4.620 | 4.663 | +1 % | |
| Langfristet gæld i alt | – | – | – | – | 37 | – | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 142.447 kr. i 2022 til 109.000 kr. i 2026 (−23 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 142 | 88 | 134 | 145 | 109 | −25 % | |
| Passiver i alt | 4.588 | 4.620 | 4.711 | 4.765 | 4.809 | +1 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | |
2 offentlige roller · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Faxe — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.