Acceptabel
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Emiliedalen 119, 8270 Højbjerg · Arkitektaktiviteter
En samlet, algoritmisk score baseret på virksomhedens offentlige regnskabsdata for 2025.
Seneste regnskabsår 2025
| Nøgletal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Udvikling | Vurdering |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dækningsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Overskudsgrad | — | — | — | — | — | Ikke rapporteret — virksomheden indberetter ikke de nødvendige regnskabsposter | |
| Kapacitetsgrad | — | — | 1,5 | 1,1 | 1 | Ingen vurdering | |
| Afkastningsgrad | — | — | 28 % | 4,2 % | 2,7 % | Svag | |
| Likviditetsgrad 1 | — | — | 215,9 % | 188,7 % | 191,2 % | Meget god | |
| Soliditetsgrad | — | — | 38,5 % | 19,2 % | 21 % | Tilfredsstillende | |
| Egenkapitalens forrentning | — | — | 72,7 % | 21,7 % | 12,7 % | Ingen vurdering | |
| EBITDA | — | — | 473.508 kr. | 145.290 kr. | 133.230 kr. | Ingen vurdering | |
| Materiel soliditetsgrad | — | — | 38,5 % | 19,2 % | 21 % | Ingen vurdering | |
| Gældsandel | — | — | 61,5 % | 80,8 % | 79 % | Ingen vurdering | |
| Kontantdækning | — | — | 147,7 % | 88 % | 95,1 % | Ingen vurdering |
Branchepercentiler vises for betalingsevne, indtjening og finansiel robusthed under Overblik. For de øvrige nøgletal er benchmark ikke beregnet endnu.
Beløb i tkr., medmindre andet er angivet.
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Ændring2024 → 2025 | Udvikling | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultatregnskab | |||||||
| Nettoomsætning | – | – | – | – | – | – | |
| Bruttofortjeneste🔴Bruttofortjeneste faldt fra 921.723 kr. i 2021 til 751.349 kr. i 2025 (−18 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 922 | 1.098 | 1.044 | 771 | 751 | −2 % | |
| Personaleomkostninger🔴Personaleomkostninger steg fra 476.893 kr. i 2021 til 618.119 kr. i 2025 (+30 %). Stigende værdi er normalt negativt for denne post. | 477 | 560 | 570 | 625 | 618 | −1 % | |
| Afskrivninger | – | – | – | – | – | – | |
| Primært resultat (EBIT)🔴Primært resultat (EBIT) faldt fra 342.663 kr. i 2021 til 27.599 kr. i 2025 (−92 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 343 | 435 | 370 | 41 | 28 | −33 % | |
| Resultat før skat🔴Resultat før skat faldt fra 300.167 kr. i 2021 til 19.222 kr. i 2025 (−94 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 300 | 425 | 356 | 30 | 19 | −35 % | |
| Årets resultat🔴Årets resultat faldt fra 232.908 kr. i 2021 til 14.435 kr. i 2025 (−94 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 233 | 330 | 275 | 22 | 14 | −33 % | |
| Balance | |||||||
| Immaterielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Materielle anlægsaktiver i alt | 417 | 313 | 210 | 106 | 0 | −100 % | |
| Finansielle anlægsaktiver i alt | – | – | – | – | – | – | |
| Anlægsaktiver i alt | 417 | 313 | 210 | 106 | 0 | −100 % | |
| Varebeholdninger | – | – | – | – | – | – | |
| Likvide beholdninger🟢Likvide beholdninger steg fra 254.294 kr. i 2021 til 268.885 kr. i 2025 (+6 %). Stigende værdi er normalt positivt for denne post. | 254 | 592 | 527 | 192 | 269 | +40 % | |
| Omsætningsaktiver i alt | 572 | 750 | 770 | 411 | 541 | +32 % | |
| Aktiver i alt | 989 | 1.063 | 980 | 516 | 541 | +5 % | |
| Egenkapital i alt🔴Egenkapital i alt faldt fra 272.908 kr. i 2021 til 113.523 kr. i 2025 (−58 %). Faldende værdi er normalt negativt for denne post. | 273 | 403 | 378 | 99 | 114 | +15 % | |
| Langfristet gæld i alt🟢Langfristet gæld i alt faldt fra 331.876 kr. i 2021 til 144.459 kr. i 2025 (−56 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 332 | 280 | 245 | 200 | 144 | −28 % | |
| Kortfristede gældsforpligtelser i alt🟢Kortfristede gældsforpligtelser i alt faldt fra 378.118 kr. i 2021 til 282.746 kr. i 2025 (−25 %). Faldende værdi er normalt positivt for denne post. | 378 | 375 | 357 | 218 | 283 | +30 % | |
| Passiver i alt | 989 | 1.063 | 980 | 516 | 541 | +5 % | |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 % | |
1 offentlige rolle · aktuelle og historiske
Aktive virksomheder med samme branchekode i Højbjerg — nyttigt hvis du vil sammenligne eller finde en samarbejdspartner.
Se alle virksomheder i branchenSe alle virksomheder i Aarhus